Sammanfattning av lektionsramen av fläta och spets. Applicering av spets och fläta

Förhandsvisning:

Kommunal budgetutbildningsanstalt

Ytterligare utbildning för barn

Centrum för ytterligare utbildning av barn "Sök"

Avsnitt: virkning

Spets

Sammanställt av: lärare i tilläggsutbildning

Chepkasova Natalya Pavlovna

Nefteyugansk

Tema: Spets.

Mål: Utveckling av personlig motivation för lärande genom spetsstickning.

Uppgifter:

Handledningar: Lär dig om spetsens historia. Att lära ut tekniken att göra "Bruges" spetsar.

Utvecklande: Utveckling av kognitivt intresse hos barn.

Utveckling av tal, motorik i händer, ögon.

Pedagogisk: Bildning av estetisk smak hos barn.

Kursens framsteg.

  1. Organisatoriskt ögonblick.
  2. Teoretisk del.

A. Bekantskap med spetsens historia.

B. Bekantskap med tekniken att göra "Bruges" spetsar.

3. Praktisk del.

A. Stickning av "Bruges" spets.

4. Genomföra introspektion.

5. Sammanfattning.

Genomförande metoder:Verbal, visuell, problembaserad inlärning, praktisk (arbeta med ett diagram), spel.

Mottagningar: Formulering av problemet; oberoende sökning efter svar på problemet; spelet; dialog; övningar; analys.

Anknytning till allmänbildningsämnen:

Historia är spetsens historia.

Litteratur - "spets", "bruges", "vilyushka", "nasnovka", "galler".

Teknik - stickning av spets.

OBZH - fysisk utbildning.

Visuella hjälpmedel:utställning, flygblad med tryckt material från spetsens historia och frågor, spetsprover, skissmönster, virknål, stickgarn, sax.

  1. Hej tjejer och kära gäster. Idag har vi ett mystiskt ämne på lektionen. Lyssna på dessa verser:

En fantastisk konstnär besökte fönstret,

En fantastisk konstnär målade ett fönster åt oss.

Palmer, ormbunke, lönn - skogen är tät på fönstret.

Bara vitt, inte grönt, allt glänsande, inte enkelt.

Det är blommor och löv på glaset - allt gnistrar, allt är vitt

Men utan färger och utan pensel är glaset målat.

En underbar konstnär besökte fönstret

Gissa - killar, vem målade fönstret?

(barn svarar)

Vad talar dessa verser om? (svarar barn). Det stämmer med mönstren, men hur ser mönstren ut? (svarar barn). Ja, verkligen, mönstren ser ut som spets. Så ämnet för vår lektion idag är "spets" (öppet ämne).

2. Nu ska vi bekanta oss med spetsens historia. Men för detta måste vi arbeta tillsammans. (Bedsar med texten och frågor till texten delas ut). Innan du är textblad och frågor till texten måste du hitta svaret och markera med en penna. Och sedan, läs det högt.

A. Text 1. Ordet "spets" har två betydelser. Den första kommer från ordet "surround", som i Ryssland definierade olika ytbehandlingar längs kanterna på kläder. Sådana ytbehandlingar kan vara tyger. Till exempel från ett tyg av en annan kvalitet eller färg, eller ränder från olika flätor eller ränder. När den första spetsen dök upp i Ryssland användes den exakt i form av ränder. I den andra betydelsen betecknar detta ord en mönstrad genombruten produkt - en oberoende typ av dekoration av kläder eller dekoration. I konceptet "spets" finns det tre olika typer av teknik: Nålsydd, bobbad och stickad eller virkad. Endast de två första anses vara äkta spets - broderade och vävda.

Text 2. Spets är en europeisk konst.Eftersom spetstillverkning är omöjlig utan metallstift, och stift blev allmänt kända först från mitten av 1500-talet, kan spetsens utseende associeras just med denna period.

På tjugotalet av 1800-talet grundades en spetsfabrik av godsägaren Zasetskaya i närheten av Vologda. Samma fabriker, där hundratals livegna flickor arbetade under de svåraste förhållanden, fanns under första hälften av 1800-talet i andra ryska provinser.

Efter 1861, då godsägarens fabriker upphörde att existera, började spetsindustrin växa snabbt, först i ett antal ryska städer, där spetstillverkningen länge var känd, och sedan i de kringliggande byarna. Under andra hälften av 1800- och början av 1900-talet var tiotusentals hantverkskvinnor engagerade i spetstillverkning i Vologda, Oryol (staden Yelets och dess omgivningar), Tula, Vyatka (Kukarka-bosättningen), Nizhny Novgorod, Kazan, Novgorod, Moskva och andra provinser.

Frågor till text 1:

  1. Hur många betydelser har ordet spets? Namnge dem.
  2. Hur många typer av spetsar finns det? Vilken sort.

Frågor till text 2:

  1. När dök spetsen upp?
  2. När dök spetstillverkning upp i andra städer? Vad.

B. Tja, idag kommer vi att lära oss hur man virkar spets från fläta. Virkning är en universell teknik, så vi kan upprepa mönstren av olika spetsar. Var uppmärksam på denna kostym, två typer av spetsar används här - det här är irländsk spets (visas på modellen och illustrationerna) och Brygge, vi kallar det ofta Vologda. Sådan spets är en imitation av spolspets (visa servetter: stickade och vävda), så termerna för denna teknik används ofta: vilyushka - lyftöglor som bildar en slinga på sidan, med hjälp av vilken anslutningen görs (visas i diagrammet). Nasnovka - liten, tätt vävd oval med spetsiga ändar, galler - mellanrum mellan flätmönster.

3. Innan du är mönstren för att göra Brygge spets. Nu måste du sticka prover av dessa snören.

Men innan vi börjar, låt oss upprepa vad vi behöver i lektionen.

Snöflingor med frågor hänger ovanför dig. Välj vilken som helst och ge svaret på frågan som finns på baksidan av snöflingan.

Frågor om snöflingor:

Säkerhetsföreskrifter vid arbete med sax.

Virkningssäkerhet.

Vad betyder detta tecken?

- Vad betyder detta tecken?

Vad betyder detta tecken?

Vad betyder detta tecken?→

- Vad betyder detta tecken?

Schemaregler.

Gör praktiskt arbete.

Fizkultminutka.(Den genomförs under ett uppehåll i praktiskt arbete).

Hamster, hamster, hamster,

Randig pipa.

Hamster går upp tidigt

Tvättar kinderna, gnuggar nacken.

Homka sopar kojan

Och går till laddning.

Ett två tre Fyra Fem

Homka vill sova mycket.

Rådjuret har ett stort hus,

Han tittar ut genom sitt fönster.

Kaninen springer genom skogen

Det knackar på hans dörr.

Knacka, knacka öppna dörren.

Det finns en ond jägare i skogen.

Kanin, kanin, kör min tass, kom igen.

Stambjörn, klappbjörn,

Sätt dig på huk med mig brorsan.

Händerna upp och ner

Le och sätt dig ner.

(Ett samtal hålls under praktiskt arbete).

I gamla tider, för att bli en riddare, skickades pojkar vid sju års ålder för att studera för erfarna krig. De fick lära sig att rida, skjuta från en båge, kasta ett spjut och svinga ett svärd. Pojkarna uppfostrades på ett sådant sätt att de visste hur de skulle hålla sitt ord, var hjälpsamma och artiga, hjälpte en vän ur problem, stod upp för de svaga, kränkta, behandlade kvinnor ädelt och sublimt.

Till exempel:

Vet du varför män tar av sig hatten när de träffas? (De visar ett oskyddat huvud och litar på den mötande att han inte är rädd för att träffa honom).

Men visste du att det sedan riddarnas tid har blivit vanligt att ta av handsken från handen och skaka hand när man träffas? (Riddaren visade att han inte var beväpnad och inte hade några lömska planer).

Vem vet vad riddarens kläder heter ((På huvudet - en hjälm med ett visir, på kroppsskyddet, ibland med en ringbrynjeskjorta, på händerna - armbågsskydd).

Vilka vapen hade riddarna? (Svärd, dolk, spjut, sköld, ibland koger med pilar och båge).

4. Vår lektion närmar sig sitt slut. Och jag har den här frågan till dig: Vad lärde du dig för nytt idag? (Barn svarar)

Nåväl, nu kommer vi att göra en självutvärdering av ditt utförda arbete.

Till detta använder vi bär.


LEKTIONSPLAN-SAMMANFATTNING

11.​

Lärarens fullständiga namn

Azanova Svetlana Ivanovna

22.​

Arbetsplats

MKU DO ShGO "Kreativitetens hus"

33.​

Ytterligare allmänt utvecklingsprogram

"Isothread"

44.​

grupper, studieår

3 års studier

55.​

Ämne och antal lektioner i programmet

"Fläta, spets. Teknik för att arbeta med fläta och spets”; lektion i program nummer 60

66.​

Tid

45 min.

77.​

Metodstöd

presentation "Sortiment av fläta och spets"; spelet "Magisk kista";

8.​ Syftet med lektionen: Att göra arbete med användning av textila efterbehandlingsmaterial.

9. Uppgifter:

- pedagogisk ( bildandet av kognitiv UUD ) :

Idébildning om möjligheterna att utforma arbete.

Bildande av förmågan att samarbeta, lyssna och föra dialog.

- pedagogisk ( bildande av kommunikativ och personlig UUD ) :

Utbildning av estetisk kultur, konstnärlig smak, känsla för proportioner, vanan att föra in element av skönhet till liv;

- utvecklande ( bildande av reglerande UUD )

Utveckling av kreativa förmågor och rumsligt tänkande.

10.​ Lektionstyp: kombinerad

11.​ Studenters arbetsformer: frontarbete, IKT.

12.​ Metoder och tekniker: Samtal, lek, praktiskt arbete

13.​ Erforderlig teknisk utrustning: kort, dator, multimediaprojektor, duk.

15.​ LEKTIONENS TEKNOLOGISKT KORT

Lektionsstadiet

Läraraktivitet

Elevaktivitet

Tid

(på minuter)

Bildade UUD

kognitiv

Reglerande

Kommunikation, personligt

1

Organisera tid

Hej grabbar! Jag är glad att se dig idag på vår lektion. Idag när jag skulle till jobbet gav de mig den här kistan. Jag vill verkligen öppna den och se vad som finns inuti. Och du? Men av någon anledning kommer den inte att öppnas. Titta på brevet som bifogas den. För att öppna kistan, samla orden på rätt sätt från bokstäverna i kuvertet. Låt oss försöka.

Svara på frågor, dela in i grupper och samla ihop det klippta ordet.

Prognostisera dina aktiviteter.

Förmåga att lyssna och föra dialog, förmåga att arbeta i grupp.

2

Inledande samtal. Kunskapsuppdatering.

Titta vad är det?

Det stämmer, det här är band, fläta och spets. Allt detta kallas efterbehandlingsmaterial. Varför tror du? Det stämmer, dessa material används för att designa olika produkter. Inom klädbranschen tillverkar man förkläden, klänningar, nattset, men det visar sig också att de kan användas för att dekorera och dekorera olika saker, som vaser, skrin och annat trevligt.

Låt oss titta på vilka efterbehandlingsmaterial är och hur de skiljer sig.

Svara på lärarens frågor, överväg materialet.

Sök och urval av nödvändig information.

Att sätta målet för den pedagogiska uppgiften.

3

Att lära sig nytt material.

Spets - textil (handgjorda eller maskintillverkade) utan vävd baksida i vilken bildas som ett resultat av sammanflätningen av trådar. Sydda och flätade av hög kvalitet tillverkades i Västeuropa med kon. 15:e c. (Italien). I Ryssland sedan 1600-talet. flätadspets (Vologda, Yelets, etc.) Den används främst för efterbehandling av linne och kläder. Nu kan du se ett stort sortiment av spetsar på hyllorna i våra butiker. Spetsar skiljer sig i bredd och mönster, färg och tillverkningsmetod.

Fläta - smalvävd eller flätad rand eller sladd , som finner den mest mångsidiga tillämpningen i hushållsbruk, skräddarsy.

Från fläta skiljer sig huvudsakligen genom att den förra i första hand tjänar som prydnad, medan fläta är avsedd att binda och dra samman delar av klädesplagg och liknande, varigenom styrka är en av de nödvändiga egenskaperna för den. Därför används trådar från mer hållbara material för att göra flätor:, , mindre ofta och , ansluten av de enklaste vävarna: linne, kypert, mindre ofta satin.

Det finns även en flätad fläta. I huvudsak är vävd tejp och tejp samma produkt. . Låt oss se hur de skiljer sig åt? Det stämmer, de skiljer sig åt i bredd, mönster, färg.

Granska material och svara på frågor.

Sök och urval av nödvändig information. Strukturera kunskap. Analys av objekt.

Ta hänsyn till de riktlinjer för åtgärder som läraren identifierat i det nya utbildningsmaterialet i samarbete med läraren.

Förmåga att lyssna och föra dialog

4

Primär konsolidering av det studerade materialet

Vår kista inbjuder dig att spela ett spel: "Gissa vad det är?"

Vi har jobbat hela året och ni har slutfört ett stort antal verk, vilket jag är mycket glad för, eftersom snart kommer era verk att delta i den kommunala utställningen "Mänskligt mirakel".

Berätta för mig, innan du skickar verket till utställningen, vad ska vi göra? Det stämmer, ordna det.

Hur kan du få ett jobb gjort? Bra gjort, arbetet kan sättas in i ramen.

Vet du vad ramar är? Självklart kan ramarna vara gjorda av trä och plast, runda, kvadratiska och rektangulära. Tyvärr har vi mycket arbete, och det finns inte tillräckligt med ramar för att slutföra allt arbete, så jag föreslår att du tänker efter och säger hur vi kan ta oss ur den här situationen? Just det, gör dina egna ramar.

Så idag gör vi en ram för att dekorera arbetet, och vi kommer att dekorera den med spets och fläta.

Låt oss se vilka ramar som kan göras med dessa material.

För att göra en ram behöver vi: en ram - en bas, spets, fläta, band, lim, du ser allt detta på dina bord.

På brädet har vi ett flödesschema för tillverkning av ramen, var uppmärksam på arbetssekvensen.

De väljer en bit fläta eller spets med slutna ögon, bestämmer vad det är. Svara på lärarens frågor.

Tänk på ramarna och provet.

Identifiering och formulering av ett kognitivt mål, reflektion av handlingsmetoderna och villkoren.

Analys av objekt och syntes.

Planera dina aktiviteter för att lösa uppgiften och kontrollera resultatet.

Bygg resonemang som är begripliga för samtalspartnern. De kan använda tal för att reglera sina handlingar. Acceptera elevernas svar.

5

Fizminutka.

Är du trött? Nåväl, då stod alla upp tillsammans. De stampade med fötterna, de klappade händerna. Vridet, vänt. Och alla satte sig vid skrivborden. Vi sluter ögonen hårt. Vi räknar upp till 5 tillsammans. Vi öppnar, vi blinkar. Och vi fortsätter att jobba.

Utföra rörelser efter läraren.

6

Praktiskt arbete.

Innan vi börjar arbeta, låt oss sätta vår ram på det färdiga arbetet och se vilken typ av fläta vi behöver ta så att den är i harmoni med vårt arbete.

Utförande av arbete på den tekniska kartan.

Analys av arbetet, belysa det viktigaste.

Valet av de mest effektiva sätten att lösa problemet

Arbetsplatsorganisation. Fastställande av målet, plan för att slutföra uppgiften,självkontroll.

Hitta alternativ för att lösa ett kreativt problem.

Ställ frågor som är nödvändiga för att organisera sin egen verksamhet och samarbete med läraren.

7

Summering

resultat

Kan du berätta vad vi gjorde i klassen idag?

Vilka material använde du i ditt arbete?

Vad är skillnaden mellan spets och fläta?

Vilka svårigheter stötte du på när du arbetade?

Se vems arbete du gillade, varför? Snart högtiden "Stora påsken" Vem skulle du ge ditt arbete till?

Låt oss berömma oss själva för arbetet: Idag är jag klar. Jag fick reda på…. Jag lärde….

De svarar på frågor.

Strukturera kunskap.

Utvärdering av delresultat och självreglering för att öka motivationen för pedagogisk verksamhet.

Förmåga att lyssna och föra dialog.

8

Reflektionsstadium

Vi har en sådan framgångsskärm och idag inbjuder jag dig att utvärdera dig själv med flerfärgade band:

Grön - fungerade bra, nöjd med sig själv;

Blå – jag jobbade bra, men jag kan ännu bättre;

Röd - arbetet fungerade inte, han är inte nöjd med sig själv.

Detta avslutar vår lektion. Jag tackar för det utförda arbetet, men arbetet är ännu inte slutfört. I nästa lektion kommer vi att göra baksidan av ramen, öljetten, och dekorera ramen med bandet och spetsblommorna som vi ska lära oss att göra i nästa lektion. Jag ser fram emot att se dig nästa lektion på torsdag efter skolan.

Städning på arbetsplatsen.

Eleverna väljer det band som motsvarar deras arbete i klassen och fäster det på framgångsskärmen.

De tar bort jobb.

Säg hejdå.

15. Karaktären av elevernas självständiga arbete (betona): reproduktiv, produktiv.

16. Utvärdering av hur målen för lektionen uppnåtts: ____________________________________

Lektion bildkonst årskurs 2

Tema "Dekoration och fantasi. Spetsmönster"

Lektionstyp - kombinerat.

Didaktiskt syfte- skapa förutsättningar för att förstå och förstå ämnet "Smycken och fantasi. Spetsmönster" genom att organisera delsökningsarbete på lektionen.

Innehållsmål:

Pedagogisk:

  • att ge en uppfattning om reflektionen av naturelement i dekorationsmästares verk, av fri fantasi på temat mönster med naturliga motiv;
  • att bekanta sig med folkkonst och dekorativa hantverk - broderi, spets.

Utvecklande:

  • skapa förutsättningar för utvecklingen av förmågan att kreativt omvandla den verkliga världens former till villkorligt dekorativa;
  • att förbättra färdigheterna att arbeta med en mångsidig linje, sammankopplad i en komposition, i någon form av en produkt.

Pedagogisk:

  • skapa förutsättningar för bildandet av intresse för konst, dekorativa aktiviteter;
  • utbilda respekt för den inhemska naturen, nationella traditioner.

Lär ut metoder : partiell sökning, metod för att lösa pedagogiska problem.

Former för organisation av utbildningsverksamhet:

  1. grupp
  2. Enskild
  3. Frontal

Lektionsutrustning:gouache, penslar, servetter, lim.

Synomfång: diabilder av spetsar, smycken, broderier och hushållsartiklar själva, dekorativt dekorerade, studentarbete om detta ämne, presentation.

Litterär serie:gåtor om detta ämne, en lärobok för årskurs 2 enligt B.M. Nemensky "Konst och du".

Under lektionerna

1. Organisatoriskt ögonblick.

Hälsningar.

Kontrollera arbetsplatsens beredskap.

Som går med en påse böcker
På morgonen till skolan ... (student)
Efterlängtat samtal? .. (Ja)
Låt oss börja vår ... (lektion)

II. Introduktion till ämnet.

Läs ett utdrag ur boken "Magiska mönster"

"De säger, den fantastiska mormodern Vereten levde. Och hon visste hur man gjorde en sådan sjal att den inte var sydd, inte vävd, utan vävd direkt från luften. Det brukade vara så att en gammal kvinna tog en silvernål och en guldtråd, sitt på steget framför kojan och, ja, genom luften lek med en nål En silvernål går, drar en guldtråd bakom sig, syr luften Nålen cirklar, kastar öglor, drar i knutar Slingan är en knut Så det gyllene mönstret fryser i luften. Farmor Vereten ska sy luften, fixa den i hörnen med knutar, ser du - ligger framför henne är en sjal som är ljus som ett moln, vacker som den morgongryning, luftig, genomskinlig, mönstrad. Endast en kan flämta åt sådan skicklighet, spetsskicklighet.

Svara på frågorna:

  1. Vilket hantverk var Veretens mormor känd för?
  2. Vad skapade hon sina spetsprodukter av?

Det här är en saga. Det har länge berättats i Ryazan, Novgorod, Vologda, där de första ryska spetshantverkarna dök upp.

Titta så vackra hantverkskvinnornas skapelser!(De överväger också de saker som tagits med till lektionen).

Och vad hjälper dem att skapa sådan skönhet?

Därför är ämnet för vår lektion "Dekorationer och fantasi."

III. Nytt material.

Idag måste vi hitta på våra egna spetsmönster. Men först, för att skapa ett vackert mönster, tänk och säg:

Finns det mönster i naturen? (Ge dina exempel)

Var kan vi se dem?

En person lär sig av naturen, och för att skapa vackra saker måste man inte bara vara observant, utan också kunna fantisera.

Titta på smycken med ädelstenar - trots allt förvandlas dessa löv och blommor med daggdroppar av konstnärens fantasi!

Från löv och blommor kan en konstnär komma med mycket, till exempel dekorationer för en kokoshnik - en gammal huvudbonad för kvinnor.

Var börjar mästaren sitt arbete? Vad behöver han göra för att skapa sådan skönhet?

(= Först gjorde konstnären, som bildens mästare, många teckningar av blommor och löv. Sedan, som dekorationsmästaren, kom han på ett mönster för broderi från dem. Och sedan designade konstnären formen på kokoshnik och placerade broderier på den).

Titta på den här fisken. Hennes design och färgkombination inspirerade konstnären att skapa ett mönster för klänningen.

Kolla in den här spetsen.

Vilka naturliga former kan ses i den?

Vem föreslog att man skulle skapa spetsar, vävda servetter, dukar, sjalar och andra liknande produkter? Vem lärde människan att väva spets? Gissa.

Från gren till gren
Hooked på tikar
finmaskigt
Drag ... (spindel)

Tänk på den ömtåliga, känsliga skapelsen av naturens uråldriga mästare - spindeln - hans hem - spindelnätet.

Har du sett ett fält av spindelväv i skogen? I deras ömtåliga trådar kan du se löv, regndroppar, dagg, intrasslade insekter. Spindelnät är skogens dekoration. Hantverkskvinnor som skapar vackra spetsprodukter kikar på mönster i naturen.

Det är inte för inte som namnen på mönstren av antika ryska spetsar är så enkla och poetiska: "fisk", "bäck", "flytande flod", "frost", "stjärnor", "gulichiki", "blomma", "fiskben" och andra.

Försök att upprepa mönstren för spetsmakare. Rita dem på ett anteckningsblock med en svart gelpenna eller tuschpenna. Designa och rita dina mönster.

(Barn arbetar självständigt och uppfinner sina egna mönster)

Låt oss kolla vad du har. Vad föreställde du dig?

(Miniutställning, diskussion och utvärdering av resultatet av arbetet)

Lyssna på dikten och namnge de naturliga former som hantverkskvinnor kan använda för att skapa spetsmönster på olika produkter.

Spets omger mig
Maskros, knappt darrade,
Skumkammen på en jämn våg
Och ett mönster på ett frostigt fönster.
Spets - i trollslända vingar
Och i flygande genom molnen,
I den luftiga skogens nät,
I den tyngdlösa skuggan av det snidade.
Ett spetsblad cirklar över mig,

Spetsad gräs -
Spets, spets, spets...

Fysisk träningsminut

IV. Praktiskt självständigt arbete.

Kom med spetsar som ser ut som snöflingor, spindelväv, stjärnor.

Dekorera kragen, servetten, duken (valfritt) med ett spetsmönster. Arbete kan utförasolika sätt.

1 alternativ - på ett landskapsark, arbeta med en tunn borste, avbilda en spetsservett, en krage. Färger att välja mellan (gouache eller akvarell).
Alternativ 2 - klipp ut den nödvändiga formen av en servett eller krage från en servett, rita mönster med vit gouache.
! Var uppmärksam på att mönstrets delar inte faller ut, det vill säga de måste vara anslutna till varandra med trådlinjer.

Arbetsexempel

V. Lektionssammanfattning

LEKTIONSPLAN-SAMMANFATTNING

11.​

Lärarens fullständiga namn

Azanova Svetlana Ivanovna

22.​

Arbetsplats

MKU DO ShGO "Kreativitetens hus"

33.​

Ytterligare allmänt utvecklingsprogram

"Isothread"

44.​

grupper, studieår

3 års studier

55.​

Ämne och antal lektioner i programmet

"Fläta, spets. Teknik för att arbeta med fläta och spets”; lektion i program nummer 60

66.​

Tid

45 min.

77.​

Metodstöd

presentation "Sortiment av fläta och spets"; spelet "Magisk kista";

8.​ Syftet med lektionen: Att göra arbete med användning av textila efterbehandlingsmaterial.

9. Uppgifter:

- pedagogisk ( bildandet av kognitiv UUD ) :

Idébildning om möjligheterna att utforma arbete.

Bildande av förmågan att samarbeta, lyssna och föra dialog.

- pedagogisk ( bildande av kommunikativ och personlig UUD ) :

Utbildning av estetisk kultur, konstnärlig smak, känsla för proportioner, vanan att föra in element av skönhet till liv;

- utvecklande ( bildande av reglerande UUD )

Utveckling av kreativa förmågor och rumsligt tänkande.

10.​ Lektionstyp: kombinerad

11.​ Studenters arbetsformer: frontarbete, IKT.

12.​ Metoder och tekniker: Samtal, lek, praktiskt arbete

13.​ Erforderlig teknisk utrustning: kort, dator, multimediaprojektor, duk.

15.​ LEKTIONENS TEKNOLOGISKT KORT

Lektionsstadiet

Läraraktivitet

Elevaktivitet

Tid

(på minuter)

Bildade UUD

kognitiv

Reglerande

Kommunikation, personligt

1

Organisera tid

Hej grabbar! Jag är glad att se dig idag på vår lektion. Idag när jag skulle till jobbet gav de mig den här kistan. Jag vill verkligen öppna den och se vad som finns inuti. Och du? Men av någon anledning kommer den inte att öppnas. Titta på brevet som bifogas den. För att öppna kistan, samla orden på rätt sätt från bokstäverna i kuvertet. Låt oss försöka.

Svara på frågor, dela in i grupper och samla ihop det klippta ordet.

Prognostisera dina aktiviteter.

Förmåga att lyssna och föra dialog, förmåga att arbeta i grupp.

2

Inledande samtal. Kunskapsuppdatering.

Titta vad är det?

Det stämmer, det här är band, fläta och spets. Allt detta kallas efterbehandlingsmaterial. Varför tror du? Det stämmer, dessa material används för att designa olika produkter. Inom klädbranschen tillverkar man förkläden, klänningar, nattset, men det visar sig också att de kan användas för att dekorera och dekorera olika saker, som vaser, skrin och annat trevligt.

Låt oss titta på vilka efterbehandlingsmaterial är och hur de skiljer sig.

Svara på lärarens frågor, överväg materialet.

Sök och urval av nödvändig information.

Att sätta målet för den pedagogiska uppgiften.

3

Att lära sig nytt material.

Spets - textil (handgjorda eller maskintillverkade) utan vävd baksida i vilken bildas som ett resultat av sammanflätningen av trådar. Sydda och flätade av hög kvalitet tillverkades i Västeuropa med kon. 15:e c. (Italien). I Ryssland sedan 1600-talet. flätadspets (Vologda, Yelets, etc.) Den används främst för efterbehandling av linne och kläder. Nu kan du se ett stort sortiment av spetsar på hyllorna i våra butiker. Spetsar skiljer sig i bredd och mönster, färg och tillverkningsmetod.

Fläta - smalvävd eller flätad rand eller sladd , som finner den mest mångsidiga tillämpningen i hushållsbruk, skräddarsy.

Från fläta skiljer sig huvudsakligen genom att den förra i första hand tjänar som prydnad, medan fläta är avsedd att binda och dra samman delar av klädesplagg och liknande, varigenom styrka är en av de nödvändiga egenskaperna för den. Därför används trådar från mer hållbara material för att göra flätor:, , mindre ofta och , ansluten av de enklaste vävarna: linne, kypert, mindre ofta satin.

Det finns även en flätad fläta. I huvudsak är vävd tejp och tejp samma produkt. . Låt oss se hur de skiljer sig åt? Det stämmer, de skiljer sig åt i bredd, mönster, färg.

Granska material och svara på frågor.

Sök och urval av nödvändig information. Strukturera kunskap. Analys av objekt.

Ta hänsyn till de riktlinjer för åtgärder som läraren identifierat i det nya utbildningsmaterialet i samarbete med läraren.

Förmåga att lyssna och föra dialog

4

Primär konsolidering av det studerade materialet

Vår kista inbjuder dig att spela ett spel: "Gissa vad det är?"

Vi har jobbat hela året och ni har slutfört ett stort antal verk, vilket jag är mycket glad för, eftersom snart kommer era verk att delta i den kommunala utställningen "Mänskligt mirakel".

Berätta för mig, innan du skickar verket till utställningen, vad ska vi göra? Det stämmer, ordna det.

Hur kan du få ett jobb gjort? Bra gjort, arbetet kan sättas in i ramen.

Vet du vad ramar är? Självklart kan ramarna vara gjorda av trä och plast, runda, kvadratiska och rektangulära. Tyvärr har vi mycket arbete, och det finns inte tillräckligt med ramar för att slutföra allt arbete, så jag föreslår att du tänker efter och säger hur vi kan ta oss ur den här situationen? Just det, gör dina egna ramar.

Så idag gör vi en ram för att dekorera arbetet, och vi kommer att dekorera den med spets och fläta.

Låt oss se vilka ramar som kan göras med dessa material.

För att göra en ram behöver vi: en ram - en bas, spets, fläta, band, lim, du ser allt detta på dina bord.

På brädet har vi ett flödesschema för tillverkning av ramen, var uppmärksam på arbetssekvensen.

De väljer en bit fläta eller spets med slutna ögon, bestämmer vad det är. Svara på lärarens frågor.

Tänk på ramarna och provet.

Identifiering och formulering av ett kognitivt mål, reflektion av handlingsmetoderna och villkoren.

Analys av objekt och syntes.

Planera dina aktiviteter för att lösa uppgiften och kontrollera resultatet.

Bygg resonemang som är begripliga för samtalspartnern. De kan använda tal för att reglera sina handlingar. Acceptera elevernas svar.

5

Fizminutka.

Är du trött? Nåväl, då stod alla upp tillsammans. De stampade med fötterna, de klappade händerna. Vridet, vänt. Och alla satte sig vid skrivborden. Vi sluter ögonen hårt. Vi räknar upp till 5 tillsammans. Vi öppnar, vi blinkar. Och vi fortsätter att jobba.

Utföra rörelser efter läraren.

6

Praktiskt arbete.

Innan vi börjar arbeta, låt oss sätta vår ram på det färdiga arbetet och se vilken typ av fläta vi behöver ta så att den är i harmoni med vårt arbete.

Utförande av arbete på den tekniska kartan.

Analys av arbetet, belysa det viktigaste.

Valet av de mest effektiva sätten att lösa problemet

Arbetsplatsorganisation. Fastställande av målet, plan för att slutföra uppgiften,självkontroll.

Hitta alternativ för att lösa ett kreativt problem.

Ställ frågor som är nödvändiga för att organisera sin egen verksamhet och samarbete med läraren.

7

Summering

resultat

Kan du berätta vad vi gjorde i klassen idag?

Vilka material använde du i ditt arbete?

Vad är skillnaden mellan spets och fläta?

Vilka svårigheter stötte du på när du arbetade?

Se vems arbete du gillade, varför? Snart högtiden "Stora påsken" Vem skulle du ge ditt arbete till?

Låt oss berömma oss själva för arbetet: Idag är jag klar. Jag fick reda på…. Jag lärde….

De svarar på frågor.

Strukturera kunskap.

Utvärdering av delresultat och självreglering för att öka motivationen för pedagogisk verksamhet.

Förmåga att lyssna och föra dialog.

8

Reflektionsstadium

Vi har en sådan framgångsskärm och idag inbjuder jag dig att utvärdera dig själv med flerfärgade band:

Grön - fungerade bra, nöjd med sig själv;

Blå – jag jobbade bra, men jag kan ännu bättre;

Röd - arbetet fungerade inte, han är inte nöjd med sig själv.

Detta avslutar vår lektion. Jag tackar för det utförda arbetet, men arbetet är ännu inte slutfört. I nästa lektion kommer vi att göra baksidan av ramen, öljetten, och dekorera ramen med bandet och spetsblommorna som vi ska lära oss att göra i nästa lektion. Jag ser fram emot att se dig nästa lektion på torsdag efter skolan.

Städning på arbetsplatsen.

Eleverna väljer det band som motsvarar deras arbete i klassen och fäster det på framgångsskärmen.

De tar bort jobb.

Säg hejdå.

15. Karaktären av elevernas självständiga arbete (betona): reproduktiv, produktiv.

16. Utvärdering av hur målen för lektionen uppnåtts: ____________________________________

Ludmila Ulshina

Mål: att bekanta barn med folkhantverket i Lipetsk-regionen« Yelets spets» ;

Uppgifter:

1. Lär dig se de olika konstruktionerna av dimensionella mönster spets, använd individuella element i ritningar Yelets spets.

2. Se skönhet spets i lätthet, subtiliteter.

3. Förbättra tekniska färdigheter rita med änden av borsten.

4. Utveckla fantasi, estetisk uppfattning.

5. Öka en känsla av patriotism och stolthet över vårt kulturarv, intresse för och respekt för arbete spetsmakare.

Utrustning:

visuellt material:

Tidpunkt för lektionen: November december.

Psykogymnastik.

Sträckte sig mot solen

De tog en stråle

Tryckt mot hjärtat

Och gav varandra

Knacka på dörren

Någon knackar på oss!

Snowflake kommer in med en korg i händerna

vem är du tjej?

Snöflinga:

Jag är vacker Snowflake

Silverfluff

Min mormor, Winter

Vävde täcket.

Han tar fram en filt ur korgen.

Men en filt utan snöflingor,

Lätt vitt ludd

Skynda dig och ta den

Och hjälp till att dekorera!

vårdgivare:

Kom igen, Snowflake, låt oss se vilken typ av täckande vinter som har skickat oss.

Vi vecklar ut oss, kuvertet faller.

Kuvertet? Vem kan detta kuvert vara från?

Staden Usman, Lipetsk-regionen, dagis "Sol", en grupp barn "Bi".

Kära pojkar!

Min vintertid har redan kommit. Det är fortfarande lite snö och jag har vävt en filt som täcker jorden bättre. Men det finns absolut ingen tid att komma på mönster för att dekorera den, för jag har fortfarande mycket att göra. Jag ber er hjälpa till med att komma på mönster till överkastet, och Frost och jag ska göra jobbet på en natt, dekorera det.

Jag kommer att vara dig väldigt tacksam för din hjälp.

Adjö. Vinter.

Tja, killar, är ni redo att hjälpa Zimushka - Zima? Svar.

Låt oss titta på omslaget. Den är tunn, ljus och vit. Men vilka mönster kan du komma på? Som dem dra? När allt kommer omkring vill jag glädja Zimushka - Winter, så att hon skämmer bort oss med snö, snörutschbanor, isvägar, en smidig skridskobana. Jag verkar ha kommit på ... men ska vi åka på utflykt till staden Dace som är känd för sin spetsar. Låt oss se hur de väver spetshantverkare vilka element de använder och då blir det lättare för oss att komma på mönster till vårt överkast. Håller du med? Svar.

Vi åker med dig med minibuss "Gasell". Ta plats i kabinen. Spänn fast säkerhetsbältena och du, kära förare, var försiktig på vägen, bryt inte mot trafikreglerna. Jag tar en guides plats och under resan kommer jag att berätta lite om staden Yelets. Så låt oss röra på oss!

- Dace– staden är väldigt gammal. Han är äldre än Moskva i ett helt år. Vem vet vilket område staden ligger i Dace? Svar.

- Dace ligger i vår Lipetsk-region. Om Lipetsk är regionens huvudstad, då Yelets - andra efter honom. Det ligger vid den pittoreska floden Sosna. Precis som i alla andra städer har Yelets fabriker, fabriker, skolor och dagis, butiker, kliniker etc.

Jag visar ett foto.

Titta vilka vackra produkter. Vad är de gjorda av. Svar barn: de är vävda av trådar.

Hantverkare som väver spets, ringde spetsmakare. Fabriken har 250 anställda spetsmakare. De är beordrade att väva allt: hattar, kläder, servetter, till och med paraplyer, handskar, spets porträtt. Fotorecension.

- Spetsmakare kan väva mätt och koppling spets. Dimensionell spets kallas eftersom att den kan mätas och skäras av. Så spets du kan dekorera dukar, bordsservetter, sängkläder. Ta en närmare titt på dessa spets. Hur ser mönster ut? spets? (Svar: på spindlar)

Visa halsduk.

Denna halsduk är också gjord av mätt spets. Det finns till och med tre ritningar. spets.

Barnen letar.

Dimensionell spets kan vävas för hand och på en speciell maskin. Allt spets som du ser på sängkläderna och på halsduken är maskinvävda. maskin spets fabriken producerar 800 km per år! Detta är mycket mer än avståndet från Usman till Moskva.

Det här är en väldigt vacker duk. Jag visar ett foto.

Den är gjord för hand. Den här duken är väldigt dyr, 65 tr! Detta är så mycket som 9 cyklar som Yuras kostnad. Vill du veta varför?

1. Ingen handgjord produkt upprepar en annan.

2. Jobbade på det i en hel månad.

3. Trådarna är linne och bomull, gjorda av naturmaterial, så priset är högt.

Om man tittar på den känsliga prydnaden Yelets spets, det verkar som att de återspeglar fri skönhet omgivande natur: och en hög stjärnhimmel över en äng om natten, och vilda skogsblommor en varm sommardag och frosttäckta träd över en frusen flod på vintern. inhemsk natur. Här får de det ifrån Yelets spetsmakare nya teman för spets!

Spets omger mig

Maskros darrar knappt

Tunn krön på en jämn våg

Och ett mönster på ett frostigt fönster.

Spets i trollslända vingar

Och i flygandet genom molnen.

I den luftiga skogens nät,

I en viktlös skog snöflinga.

Ett spetsblad cirklar över mig.

flätad spetsgräs -

Spets, spets, spets.

Killar, vill veta vilka verktyg som fungerar spetsmakare i spetstillverkning? Låt oss gå till en annan hall i vår fabrik.

Låt oss gå vidare till en annan monter.

Det viktigaste verktyget för vävning spetsär en kudde - roller. Spets vanligtvis vävda med små träpinnar med tråd lindad runt dem. Det här är bobiner. Och även med hjälp av stift som arrangeras om efter mönstret.

Jag visar ett foto.

Mönster som ska vävas spets, kallas ett chip. Den är gjord av tjockt papper och fäst på rullen. Hantverkaren kastar bobinerna från ena handen till den andra, medan hon virar trådar runt stiften som sitter fast i kudden. Gradvis omarrangerar stiften längs mönstret, skapar hantverkaren ett komplext vävsystem. Det är vad det är spets.

Video 1 minut 45 sekunder - om vävning spets.

Sitter spetsmakare. Framför henne står en rulle med bobiner. Och som en oändlig ström rinner från rullens genombrutna band spets. Spolarna skramlar i hennes händer.

Spolar, som en magisk harpa,

De ringer och ringer oändligt.

Två århundraden mönster är utmärkta

Hjärtan rörs om överallt.

Det är svårt att tro men spetsmakare kommer ihåg varje tråd, kommer inte att misstas, kommer inte att förvirra. Och nu är det dags för oss att titta in i konstverkstaden. Här görs chips eller ritningar för spets. I denna workshop kommer vi att rita mönster till vårt överkast. Omedelbart för hela överkastet det är omöjligt att rita mönster för det kommer att ta lång tid. Vi kommer först att göra mönster för kanten av överkastet, det vill säga rita en dimensionell spets. Se vilka element de använder i sina ritningar Yelets spetsmakare.

Barnen letar.

Elementen kan användas i dina ritningar. Här är några exempelritningar spets där samma element används. Yelets spets väv från vita trådar, och ibland från svarta och lägg till färgade, blå, grå, röda. Eftersom vår slöja är vit kommer vi att göra det rita vit spets. Lätt spets, tunn, luftig. Hans rita med änden av borsten. Se hur du kan rita ett galler, Spindel, "stöd", "vilyushka".

Jag visar.

Sitt ordentligt, räta ut ryggen, sätt ihop fötterna. Börja jobba. Din uppgift - rita unika mönster.

Barn arbetar.

Det är dags att återvända till Usman.

Jag ska berätta på vägen.

I Yelets, förutom fabriken spetsvävning, det finns en skofabrik. De gör filtstövlar.

Jag visar ett foto.

Snöflinga: - Ja, det är dags för mig att säga hejdå

Vi måste återvända till sagan.

Jag vänder mig mot snöflingan.

Berätta för Zima att vi kommer att dra i nästa lektion spetsmönster på cirkeln, kvadrat, triangel och passera allt med en snögubbe - en brevbärare.

Vi ger målade snöflingamönster.

Adjö!

Relaterade publikationer:

Man vet aldrig när den riktiga vintern kommer. med snö och frost. Hon smyger obemärkt fram. vagga hus, människor. Jag älskar.

Fotorapport "Introduktion till folklivet i födelselandet" Utarbetad av: pedagog Maria Makarova Syfte: Att bekanta barn med folkföremål.

Sammanfattning av direkt pedagogisk verksamhet "Introduktion till ryska folkliga mäns och kvinnors kostymer" Fördjupning av barn i världen av folkkultur, konst och hantverk, traditioner och helgdagar är omöjligt utan att lära känna den ryska kostymen.

Sammanfattning av GCD av integrerad karaktär med införandet av konstnärliga och produktiva aktiviteter "Höststickar spets" Sammanfattning av GCD av integrerad karaktär med införandet av konstnärliga och produktiva aktiviteter "Höst stickar spets" Kompletteras av: pedagoger.

 
Artiklar ämne:
Klasslärarens roll i utbildningen av en framgångsrik studentpersonlighet
Alekhina Anastasia Anatolyevna, grundskollärare, MBOU "Secondary School No. 135", Kirovsky District, Kazan, Republiken Tatarstan Artikel om ämnet: Klasslärarens roll i skolan. "Inte en teknik, inte en metod, utan ett system är ett nyckelbegrepp i framtidens pedagogik." L.I.N
Komposition med en plan på ämnet ”Vad är vänskap Planera på temat vänskap
Funktioner i genren Faktum är att en uppsats om ämnet "Vänskap" är detsamma som en uppsats. Essai översätts som "uppsats, rättegång, försök." Det finns en sådan genre som en essä, och det innebär att man skriver ett litet verk, fritt i komposition. Redan dessa funktioner
Krechinskys bröllopssammanfattning
"Krechinskys bröllop" är en hisnande komedi av Alexander Sukhovo-Kobylin, som har blivit känd och efterfrågad från de allra första produktionerna på scenen. Hon tävlade i popularitet i nivå med de sensationella pjäserna "Ve från Wit" och "Regeringsinspektören".
Energiomvandling under harmoniska vibrationer
"Alla förändringar i naturen sker, sådan är kärnan i staten att hur mycket av det som tas från en kropp, så mycket kommer att läggas till en annan." Mikhail Vasilievich Lomonosov Harmoniska svängningar är svängningar där förskjutningen av en oscillerande punkt