Synopsa uzlov vo forme dejovej hry. Synopsa hry na hranie rolí „Nemocnica

Programové úlohy:

"láskavosť"

4. Pokračujte v učení, ako zobraziť emocionálny stav pomocou mimiky a gest. Na doplnenie slovníka: páni, dámy, komplimenty, pasy, verní poddaní, majster. Budujte pozitívne vzťahy a kultúru správania v na verejných miestach.

Zobraziť obsah dokumentu
"Zhrnutie GCD o rozvoji reči, hry na hranie rolí v seniorskej skupine."

Synopsa GCD o rozvoji reči, hranie rolí v skupine seniorov - "Rozprávkový ples".

Svetlana Sheina
Synopsa hry na hranie rolí pre staršie deti predškolskom veku"Rozprávková lopta"

Cieľ: rozvoj komunikačných schopností, tvorivých schopností deti

Programové úlohy:

1. Naučte sa zjednotiť sa v hre, dohodnúť sa na postupnosti akcií, zobraziť charakteristické črty obrázkov, naučiť sa viesť dialóg na hranie rolí

2. Pokračovať v zavádzaní pravidiel etikety, morálne hodnoty

3. Upevniť vedomosti o prísloviach a porekadlách na danú tému "láskavosť"

4. Pokračujte v učení, ako zobraziť emocionálny stav pomocou mimiky a gest. Doplňte slovná zásoba: kavalieri, dámy, komplimenty, pasy, verní poddaní, ceremónik. Budujte pozitívne vzťahy a kultúru správania na verejných miestach.

Príprava na hru (prípravné práce):

1. Tvorba remesiel, atribúty na hodine manuálnej práce

2. Čítanie beletrie literatúre: rozprávky"Popoluška", "Červená Karkulka", Pinocchio, "Spiaca kráska", "Sestra Alyonushka a brat Ivanushka"

3. Etické rozhovory o správaní na verejných miestach

4. Učenie sa porekadiel a prísloví o láskavosti

5. Príprava na "súťaž kavalierov", rozhovor na tému „Ako môžeš rozveseliť dievča (dáma)»

Herné roly: kráľ, kráľovná, víly dobroty, krása, radosť, obradník, hostia (Kocúr v čižmách, Pinocchio, Sivý vlk, Červená čiapočka, Alyonushka, brat Ivanuška, Popoluška, Baba Yaga, Pierrot, Malvína)

Pokrok v lekcii

opatrovateľka: Chlapi, dnes nám poštár priniesol tento list (ukazuje veľkú obálku s obrázkom koruny, číta list). Kráľ a kráľovná pozývajú na ples pri príležitosti narodenia princeznej tých najpohodovejších, slušne vychovaných verných poddaných. Chcete sa zúčastniť tohto plesu? Potom sa na to treba pripraviť, rovnako ako pripraviť darčeky pre princeznú.

Deti balia hotové darčeky, zdobia krabice stuhami a korálkami. Doplňte svoje outfity príslušenstvo: klobúky, pierka, šperky. Priraďte roly.

opatrovateľka: Tak nadišla hodina, keď nás kráľ a kráľovná čakajú vo svojom kráľovstve! Kráľ a kráľovná vítajú hostí.

Kráľ: Ako sme radi, že vás vidíme v našom paláci!

Kráľovná: Buď taký láskavý a poď dnu!

Hostia pozdravujú, klaňajú sa, blahoželajú rodičom k novorodencovi, želajú princeznej, aby vyrastala zdravá, milá, vzdelaná, inteligentná, krásna, poslúchala svojich rodičov a učiteľov. Dávajú ručne vyrobené darčeky.

Kráľ a kráľovná ďakujú hosťom za dary a blahoželania, obdivujú dary.

Hostia sa pozdravia, komplimenty si navzájom pochvália, poďakujú za ne.

Kráľ a kráľovná pozývajú hostí, aby si sadli, oddýchli si od cesty a vypočuli si vážnu hudbu (P. I. Čajkovskij „Opatrovateľkapríbeh » )

Zaznejú lampáše a na plese sa objavia traja ľudia víly: víla krásy, víla láskavosti a víla radosti. Víly predvádzajú tanec (P. I. Čajkovskij "Kvetový valčík").

Víly pozdravujú kráľa a kráľovnú, blahoželajú im k narodeniu dcérky a prinášajú jej svoje čarovné darčeky.

Víla láskavosti ňou zamáva Kúzelná palička a obdaruje princeznú láskavosťou.

Kráľ a kráľovná ďakujú víle za štedrý dar.

Víla víta hostí a pozýva ich, aby si spomenuli na príslovia a porekadlá o láskavosť:

Dobré svetlo nemá cenu

Kto pomáha ľuďom, splnia sa mu všetky priania

Život je daný za dobré skutky

Urobte odvážne dobrý skutok

Skutočný ukazovateľ nie je päsť, ale pohladenie

Ponáhľaj sa konať dobro

Na dobrý skutok sa nikdy nezabudne

Na slnku je teplo, ale v matke je dobre

Bez ohľadu na tvár, bolo by to srdce zo zlata

Víla dáva prepadnutie tým hosťom, ktorí si pamätali tieto príslovia. Potom ponúkne tanec "Dobrý chrobák".

Víla krásy mávne čarovným prútikom a obdarí princeznú krásou.

Kráľ a kráľovná ďakujú víle.

Víla víta hostí a pozýva ich, aby si pripomenuli, kde žije krása (v prírode, v hudbe, v poézii, rozprávky, v maľbe, v šperky, krásne šaty a dobré skutky).

Víla radosti mávne prútikom a obdarí princeznú veselou a vždy dobrá nálada.

Kráľ a kráľovná ďakujú víle za dar.

Víla víta hostí a pozýva ich na hru vonku "Oceán sa trasie" (emócie smútku, radosti, strachu, odporu).

Potom sa víla radosti ohlási "Cavalier Competition", pozýva ich zabaviť sa, potešiť svoju dámu. Dámy vyhlásia víťaza a odmenia ho úsmevmi a potleskom.

Na konci sviatku kráľ a kráľovná ďakujú všetkým prítomným za návštevu a pozornosť novonarodenej princeznej. Hostia sa rozlúčia, uklonia sa a rozídu sa. Kráľ a kráľovná sa lúčia s hosťami.

Organizácia: Materská škola č.80, Čeľabinsk

Miesto: Čeľabinsk

Obsah programu

Cieľ: formovanie kognitívneho záujmu u detí o povolanie lekára (lekára), sestry, pacienta, záujem o herná činnosť kolektívne, produktívne, tvorivé, kognitívne a výskumné.

Úlohy:

Vzdelávacie

1. Vytvoriť si predstavu o celistvosti obrazu sveta a rozšíriť si obzory;

2. Obohatiť porozumenie detí o lekárskej profesii;

3. Pokračujte v budovaní zručností starostlivosti o seba.

vyvíja sa:

1. Rozvíjať pozornosť a integritu detského vnímania, aby sa obohatili predstavy detí o povolaniach.

2. Formovať u detí schopnosť vžiť sa do hracej úlohy (lekár, pacient).

3. Povzbudzujte deti, aby zahrali dej známej hry „Nemocnica“ pomocou známych lekárskych nástrojov (hračiek).

4. Uľahčiť vznik dialógu na hranie rolí.

Vzdelávacie:

1. Pestovať úctu k práci dospelých.

2. Formovať starostlivý postoj k svojmu zdraviu, schopnosť prejavovať citlivosť, starať sa o chorého človeka.

Smer: osobnostne orientované.

Vybavenie: kostým doktora, nemocničná hracia súprava, bábiky.

Metódy a techniky:

Exkurzia do lekárskej kancelárie;

Pozorovania

Čítanie rozprávky "Aibolit" od K. I. Chukovského;

kontrola lekárskych herných nástrojov;

vzdelávacie rozhovory;

produktívna činnosť.

situačný rozhovor,

rečová situácia,

Hra (zápletka s pravidlami)

Relevantnosť: Na otázku: "Kto je lekár?, Čo je to nemocnica?" - deti odpovedajú jednoslabične "bolí to." Batoľatá ešte prakticky netušia, čo je to práca? "Čo robia v práci?" Nehovoriac o pochopení názvu špecializácie a pracovných povinností. Preto je veľmi dôležité oboznámiť deti s povolaním lekára, sestry, povedať o charakteristických vlastnostiach, ktoré to či ono povolanie vyžaduje, rozšíriť obzory detí o práci dospelých, aplikovať poznatky získané v r. rolové hry, životné situácie, čo prispieva k ich prepojeniu so spoločnosťou.

Prevádzkové princípy: integrácia vzdelávacích oblastí - sociálno-komunikačná, rečová, motorická, kognitívna.

Praktický význam: Na posilnenie rodinných väzieb veďte s dieťaťom doma rozhovor o povolaní lekára, sestry, pacienta.

Plánované výsledky: majú predstavu o povolaní sestry lekára a svojich rodičov, poznajú predmety asistentov, orientujú sa v sociálnom svete. Ukážte väčšiu samostatnosť pri rôznych činnostiach. Poznať a pochopiť pravidlá správania sa na verejných miestach.

Priebeh hry:

Vychovávateľ: Chlapci, viete, pre koho vaša mama a otec pracujú?

Odpovede detí.

Tasiina mama pracuje ako lekárka! (učiteľ vysvetľuje, že lekár sa volá aj lekár).

Učiteľ: Čo robí lekár?

Odpovede detí.

Dnes si zahráme hru „Nemocnica“. Pozri, dnes nás navštívil lekár. Poďme ho spolu pozdraviť, preto sa musíme postaviť do kruhu. (Všetci stojíme v kruhu, doktor striedavo volá mená každého dieťaťa a hovorí „Ahoj meno“)

Doktor: Chlapci, viete, čo znamená slovo „Ahoj“?

„Ahoj“ je, keď si navzájom prajeme veľa zdravia.

Prečo si myslíte, že potrebujeme zdravie?

Odpovede detí.

Doktor: Akí ste dobrí ľudia, bez zdravia sa nezaobídeme, ochorieme a nebudeme sa môcť hrať, chodiť, komunikovať s priateľmi.

Ako si môžete zachrániť zdravie?

Odpovede detí.

Lekár: Naozaj sa musíte zdravo stravovať, športovať atď. A ak človek ochorie, čo má robiť?

Odpovede detí.

Lekár: Samozrejme, musí ísť k lekárovi do nemocnice.

Vychovávateľ:

Ak niekto nie je zdravý

Volajú ... .. (lekárov).

Počkaj, zlatko, neplač!

Predpísal lieky ... (lekár).

Doktor: A poďme s vami stráviť zábavnú minútu

Spoza mrakov vyšlo slnko

Natiahneme ruky k slnku. (Usrknutie – ruky hore.)

Potom ruky do strán

Rozložíme ho širšie. (Usrknutie – ruky do strán.)

S rozcvičkou sme skončili.

Uvoľnené nohy a chrbát.

Pedagóg: Koho dnes budeme mať za lekára? (vybrali chlapca) A čo asistentka lekára, sestrička? (vybrali si dievča) A ostatní chlapci budú pacienti. Dnes nás čaká lekárska prehliadka v nemocnici.

Chlapci si sadnú na svoje miesta. Lekár a sestra sedia za stolom, pacienti na stoličkách. Doktor sedí na stoličke.

Vychovávateľ: Nezabúdajte, že v nemocnici má byť ticho, nerobiť hluk, nezasahovať do ošetrujúceho lekára chorých detí. Dialóg medzi lekárom a pacientom je štruktúrovaný takto:

D: Ahoj, ako sa voláš?

B.: Dobrý deň, hovorí svoje meno.

D: Čo ťa bolí?

B: Hovorí, že má bolesti.

Sestra si robí poznámky a pomáha lekárovi.

Ďalej lekár pristúpi k vyšetreniu. Pacient poďakuje lekárovi, rozlúči sa, odchádza. Prichádza ďalší pacient. Hra pokračuje. Po 2-3 pacientoch sa navrhuje zmeniť úlohu lekára. (Učiteľ pomáha a zúčastňuje sa hry).

Záver

Vychovávateľ: Výborne chalani, urobili vyšetrenie, všetci sú zdraví, sestrička predpísala vitamíny! Páčila sa vám hra? Čo sme dnes hrali?

Deti: do nemocnice

Vychovávateľ: Správne!

Vždy pozorný, s láskou

Náš lekár vás lieči.

Keď sa váš zdravotný stav zlepší

On je najšťastnejší.

Deti boli veľmi aktívne a zapájali sa do hry. Po spoločnej hre s pani učiteľkou sa deti hrajú hru s bábikami.

Literatúra:

1. Bozhovich L.I. Osobnosť a jej formovanie v detstvo". M.: Pedagogika, 2000

2. Vygotsky L.S. Hra a jej úloha duševný vývoj dieťa / / Otázky psychológie, 1961 - č. 2 - s. 62-76

3. E. V. Zvorygina, Prvý príbehové hry deti. M: Osvietenie. 1988

4. Zvorygina E.V., Komarova N. „Pedagogické podmienky pre vznik SURI / / predškolská výchova. 1989 č. 5 s. 31-40

5. Elkonin D.V. Psychológia hry. 2. vydanie. - M.: VLADOS, 1999

Synopsa "hra na hrdinov" Materská škola "

pre seniorskú skupinu

Zostavila: učiteľka Rezaeva I.A.

Cieľ: Prispejte k obohateniu herného zážitku detí spojením jednotlivých akcií do jedného príbehu. propagovať spoločné hry deti a rodicia doma.

Úlohy:

1. Uviesť základné poznatky o práci zamestnancov MŠ.

2. Naučiť deti vymýšľať a zobrazovať rôzne akcie v hernej situácii.

3. Rozvíjať zmysel pre tímovú prácu a záujem počas hry.

4. Rozšíriť vedomosti detí.

5.Vzdelávať sa priateľské vzťahy rešpekt k práci dospelých.

Predošlá práca. Každodenné rutinné chvíle v škôlke, didaktické hry s bábikou. Dohľad nad prácou vychovávateľa, pomocného vychovávateľa. Beseda s deťmi o práci učiteľky, asistentky učiteľa, kuchárky, opatrovateľky a iných pracovníkov materskej školy. Exkurzia-obhliadka hudobnej (telesnej) sály, po ktorej nasleduje rozhovor o práci múz. manažér (fyzický manažér). Exkurzia-vyšetrenie medu. ordinácii, pozorovanie práce lekára, rozhovory od osobná skúsenosť deti. Obhliadka kuchyne, rozhovor o technickom vybavení, ktoré uľahčuje prácu pracovníkom kuchyne.

herný materiál: bábiky, riad na hračky, nábytok, náhradné predmety, súprava pre sestričku (teplomer, striekačka, vata, vitamíny).

Hranie rolí: kuchárka, zdravotná sestra, vychovávateľka, hudobná pracovníčka.

Priebeh hry:

Pozrite sa, koľko skupín je v našej škôlke, je v nich veľa detí. Kto sa má postarať o to, aby sa deťom v škôlkach žilo dobre a veselo? (odpovede detí).

Po prehliadke učiteľ ponúkne hru MATERSKÁ ŠKOLA.

Po prvé, učiteľ sám ukazuje akcie s predmetmi.

Napríklad vychovávateľ v úlohe sestry pripravuje potrebné veci: teplomer, injekčnú striekačku, vatu, vitamíny, pričom používa náhradné predmety. Potom vyzve jedno z detí, aby ukázalo, akú prácu sestra robí (očkuje, masíruje, meria teplotu...), takže učiteľ môže hrať niekoľko rolí.

Deti si medzi sebou rozdelia úlohy.

Alina: Budem hudobníčka, naučím bábiky spievať piesne a tancovať.

Vychovávateľ: A pre koho bude Vika pracovať?

Vika: Budem zdravotná sestra! (vyberá si svoje atribúty).

Deti začínajú akcie s bábikami, z ktorých každá vykonáva svoju vlastnú úlohu. Učiteľ povie deťom, že je čas, aby sa bábiky po triede vybrali na prechádzku a bábika Olya išla k sestre na masáž atď.

Počas hry učiteľ pripomína o režimové chvíleškôlky a prispieva k zjednoteniu jednotlivých akcií do jednotnej dejovej línie.

Zhrnutie hry:

Chlapci, akú hru hráme?

Aké profesie ľudí pracujúcich v materskej škole poznáte?

kto si bol dnes?

Teraz viete, že každá práca je veľmi dôležitá.

Bavilo ťa hrať?

Vymeňme si úlohy a hrajme sa znova.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Integrovaná hodina (rozvoj reči, manuálna práca a hra na hranie rolí) vo forme projektu „Bezpečná cesta: Domov – škôlka“ a prípravnej skupiny hrania rolí „Škola“.

Cieľ: Pokračovať v učení detí koherentnému monológu a dialogickej reči v procese projektu, spoločných aktivít; učiť bezpečnému správaniu premávky; rozšíriť pr...

Metodický materiál pre vychovávateľov seniorskej skupiny. Dlhodobé plánovanie hier na hranie rolí. Kartotéka vonkajších hier, aplikácia. Kartotéka hier na hranie rolí.

Kartový súbor mobilných hier. Kartotéka pozorovaní na prechádzke (na rok) seniorská skupina. kartotéka hier na hranie rolí s aplikáciou. dopredné plánovanie dej - hranie rolí a divadelné ...

Vplyv moderných podmienok na rozvoj rolovej hry predškolákov. Hranie rolí ako podmienka socializácie predškolákov

Moderné štúdie o hernej činnosti predškolákov viedli k záveru, že hru je potrebné učiť, samotná hra a dieťa sa v hre bez vedenia nerozvinie. S týmto ce...

Zápletka - rolová hra "Škola" V prípravnej skupine kompenzačného zamerania č.9 "Harmanček" Zápletková rolová hra "ŠKOLA"

Dej - hra na hrdinov "Škola" prípravná skupina kompenzačná orientácia č.9 „Harmanček“ Hra na hrdinov „ŠKOLA“ Účel: Zoznámiť deti v predškolskom veku s hrou na hranie rolí „Škola“ ...

Synopsa GCD podľa federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu vo forme hry na hranie rolí „Kaviareň“.

Úlohy:

Rozšíriť predstavy detí o kulinárskych profesiách; upevniť profesiu kuchár, čašník, barman, priblížiť profesiu cukrára, pizzéra, špecifiká svojej práce; rozvíjať túžbu pracovať s dospelými; predstaviť deťom proces výroby pizze, schopnosť zdobiť sušienky. Vytvárať základ pre bezpečnosť vlastného života v procese pracovná činnosť.

Oblastná integrácia:

1. „Reč“: Opravte názvy rôznych povolaní. Zlepšite si slovnú zásobu o nové slová (cukrár, pizza, pizzér, správca, sortiment, barman). Zapojte deti do rozhovoru pri príprave jedál.

2. „Sociálne a komunikatívne“: Vytváranie podmienok pre formovanie pozitívneho sebauvedomenia dieťaťa – dôvera vo svoje schopnosti, oboznamovanie detí s hodnotami spolupráce s inými ľuďmi, plánovanie spoločnej práce, podriadenosť a kontrola svojich túžob, naučiť ich striedať sa, nadväzovať nové kontakty.

3. „Poznávacie“: Oboznámiť sa s profesiami cukrára, pizzéra, špecifikami ich práce.

4. „Fyzické“: Vytváranie základov bezpečnosti vlastného života v procese pracovnej činnosti. Formovať u detí poznatky o zdravej výžive, o jej význame pre človeka

5. „Umelecké a estetické“: Výchova k hodnotovému postoju k vlastnej práci, práci ľudí rôznych profesií a jej výsledkom. Povzbudzujte deti, aby si pripravovali vlastné jedlá. Rozvíjajte túžbu zúčastniť sa kolektívna práca. Rozvíjajte estetický a umelecký vkus pri navrhovaní jedál.

Vybavenie a materiály:

Výzdoba priestorov kaviarne, kuchyne, cukrárne, barmanské pracovisko, kancelária správcu, súprava na výrobu cukroviniek, džús v pohároch, poznámkové bloky, hudobné aranžmány, lyžice, taniere, poháre, ovocie, zelenina, slané cesto na modelovanie cukroviniek, mlynček na mäso, mixér, mixér.

Metódy a techniky:

Vizuálne metódy a techniky (hranie, pozeranie obrázkov, využívanie IKT – prezentácia); verbálne metódy a techniky (použitie spisovného slova, príbeh učiteľa, rozhovor, pokyny a vysvetlenia v vzdelávací proces OOD, zhrňujúce hodnotenie aktivity detí).

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Katedra správy školstva MKU

mestská časť mesta Neftekamsk

Mestská škôlka

vzdelávacia rozpočtová inštitúcia

Materská škola č.32

Synopsa GCD

podľa GEF

formou rolovej hry

"kaviareň"

v prípravnej skupine

2014

Pod vedením pedagóga:

Zaidullina E.M.

Úlohy:

Rozšíriť predstavy detí o kulinárskych profesiách; upevniť profesiu kuchár, čašník, barman, priblížiť profesiu cukrára, pizzéra, špecifiká svojej práce; rozvíjať túžbu pracovať s dospelými; predstaviť deťom proces výroby pizze, schopnosť zdobiť sušienky. Vytvárať základ pre bezpečnosť vlastného života v procese práce.

Oblastná integrácia:

1. „Reč“: Opravte názvy rôznych povolaní. Zlepšite si slovnú zásobu o nové slová (cukrár, pizza, pizzér, správca, sortiment, barman). Zapojte deti do rozhovoru pri príprave jedál.

2. „Sociálne a komunikatívne“: Vytváranie podmienok pre formovanie pozitívneho sebauvedomenia dieťaťa – dôvera vo svoje schopnosti, oboznamovanie detí s hodnotami spolupráce s inými ľuďmi, plánovanie spoločnej práce, podriadenosť a kontrola nad svojimi túžby, učiť ich striedať sa, nadväzovať nové kontakty.

3. „Poznávacie“: Predstaviť profesie cukrára, pizzéra, špecifiká ich práce.

4. „Fyzické“: Vytváranie základov bezpečnosti vlastného života v procese pracovnej činnosti. Formovať u detí poznatky o zdravej výžive, o jej význame pre človeka

5. „Umelecké a estetické“: Výchova k hodnotovému postoju k vlastnej práci, práci ľudí rôznych profesií a jej výsledkom. Povzbudzujte deti, aby si pripravovali vlastné jedlá. Vzbudiť túžbu podieľať sa na kolektívnej práci. Rozvíjajte estetický a umelecký vkus pri navrhovaní jedál.

Vybavenie a materiály:

Návrh priestorov kaviarne, kuchyne, cukrárne, barmanské pracovisko, kancelária správcu, súprava na výrobu cukroviniek, džús v pohároch, poznámkové bloky, hudobné aranžmány, lyžice, taniere, poháre, ovocie, zelenina, slané cesto na modelovanie cukroviniek, mlynček na mäso, mixér, mixér.

Metódy a techniky:

Vizuálne metódy a techniky (hranie, pozeranie obrázkov, využívanie IKT – prezentácia); verbálne metódy a techniky (použitie spisovného slova, rozprávania učiteľa, rozhovoru, pokynov a vysvetlení vo výchovno-vzdelávacom procese OOD, zhrnutie hodnotenia aktivity detí).

Priebeh aktivity:

1. Úvodná časť. Organizácia času.

Relaxačné cvičenie"Radujme sa"

Užívajme si slnko a vtáčiky

(deti zdvihnú ruky hore)

A tiež sa radujte z usmievavých tvárí,

(úsmev na seba)

Všetkým, ktorí žijú na našej planéte,

(hodiť ruky nabok)

« Dobré ráno! “- povieme hosťom a deťom.

(objímajú sa)

2. Úvod do témy. Položenie otázky do diskusie.

Učiteľ upozorňuje prítomných hostí:

Chlapci, koľko hostí dnes máme!

Chodia k vám domov hostia?

Ako sa s nimi stretávate?

Navštevujete sa?

Ako sa správate pri návšteve?

Kedy navštívime?

No, ak je veľa hostí, môžu byť pozvaní do kaviarne. Tu je môj návrh, keďže dnes máme hostí, otvoríme našu kaviareň a pozveme ich tam.

Kým si však spomenieme, aké profesie ľudia v kaviarňach vykonávajú, povedzme si

čo je povolanie? (profesia - práca, ktorej sa človek venuje celý život)

Aké povolania ľudia pracujú v kaviarňach? (kuchár, cukrár, čašníci, barmani...).

A ešte poznám také povolanie ako pizzér.

Počul už o nej niekto z vás? (Pizzmetzker je špecialista na pizzu).

Kde sú potrební ľudia tejto profesie? (v pizzerii). (SNÍMKA 1)

Príbeh učiteľa:

Táto profesia sa objavila v Taliansku ako samotná pizza. (SNÍMKA 2)

Pizza, talianske jedlo, je u Talianov natoľko obľúbené, že je jej venovaný špeciálny sviatok, ktorý sa každoročne koná v Taliansku. Teraz sa pozrime, ako a z čoho sa pripravuje pizza. (SNÍMKA 3)

No a teraz poďme na prehliadku našej kaviarne pre hostí.

Prehliadka kaviarne:

  1. Kuchyňa.

Pozrite sa, koľko položiek je tu!

Čo je to? (mlynček na mäso)

Čo sa robí s mlynčekom na mäso?

A čo je toto? (strúhadlo, panvica, sporák ...)

Akému povolaniu patria tieto predmety? (kuchárovi)

(Kuchár má špeciálne oblečenie - to je zástera, čiapka alebo šatka. Toto si oblieka, aby si nezašpinil oblečenie a aby sa mu klky, vlasy nedostali do jedla. Vo všeobecnosti nielen kuchárky nosia napr. odevov, ale aj cukrárov, predajcov, čašníkov).

Aký by mal byť kuchár? (úhľadne, zdravo, rýchlo...)

Fizminutka "Kuchári"

  1. Cukráreň.

Čo viete o práci cukrára?

Aké cukrárske výrobky poznáte?

Aké nástroje používa cukrár?

3. Barový stôl.

K dispozícii je široká škála koktailov. Kto ich varí? (barman)

Čo viete o práci barmana?

4. Kancelária správcu.

Aká je práca správcu? (Udržiava poriadok v sále, robí objednávky jedla).

5. Kaviarenská sála.

Kto pracuje v kaviarni? (čašníci)

Akú prácu vykonávajú čašníci? (Oboznamuje návštevníkov s jedálnym lístkom, prijíma objednávky a plní ich).

Zoznámili sme sa teda s priestormi kaviarne, poďme si rozložiť role a pozvať hostí do kaviarne. (Kuchári pripravujú šaláty, pripravujú polievku, kašu, hranolky, cukrári vykrajujú koláčiky zo slaného cesta, robia koláče, barmani miešajú kokteily, čašníci zapínajú pokojnú hudbu, pripravujú zošity s perami, správca volá zákazníkov).

Prijímanie hostí.

Záver.

Hrali sme veľmi zaujímavo. S rolou ste si poradili výborne. Zatvorme našu kaviareň dnes a zajtra, ak existuje túžba, budeme pokračovať v hre.


Ľubovič Snežana Alexandrovna
vychovávateľka
Vývojové centrum MADOU dieťa-materská školač. 44 "Nezábudka", Južno-Sachalinsk, Sachalinská oblasť
Synopsa GCD
"Socializácia predškolákov prostredníctvom herných aktivít"
Hra na hrdinov "Nemocnica"

"Socializácia predškolákov prostredníctvom herných aktivít"
Hra na hrdinov "Nemocnica"
Vzdelávacia oblasť"socializácia"
1. Formovať u detí schopnosť vžiť sa do hracej úlohy (lekár (lekár), sestra, lekárnik (lekárnik), pacient).
2. Povzbudzujte deti, aby hrali dej známej hry „Nemocnica“,
pomocou známych lekárskych nástrojov (hračiek).
Vzdelávacia oblasť "Komunikácia"
Uľahčiť dialóg pri hraní rolí.
Vzdelávacia oblasť "Zdravie"
Formovať starostlivý postoj k svojmu zdraviu, schopnosť prejavovať citlivosť, starať sa o chorého človeka.
Vybavenie: lekársky oblek, 3 lekárske obleky. sestry, nemocničná hracia súprava, bábiky.
Prípravné práce: Exkurzia do lekárskej ambulancie, čítanie rozprávky „Aibolit“ od K.I. Čukovskij, skúmajúci lekárske nástroje. Vytváranie atribútov do hry (kartičky pacientov, recepty.) Hracie situácie „Volanie lekára domov“, „Liečebňa“.

rozširovať predstavy detí o práci nemocničných pracovníkov; formovanie schopnosti aplikovať predtým získané poznatky o okolitom živote v hre.

1. Rozvíjať u detí schopnosť samostatne rozvíjať dej hry "Nemocnica"; propagovať nezávislá tvorba a realizácia herných plánov;

2. Rozvíjať tvorivú predstavivosť, schopnosť spoločného nasadenia hry, naďalej formovať schopnosť vyjednávať.

3. Pokračovať v učení sa vykonávať rôzne úlohy v súlade so zápletkou hry, pomocou atribútov, povzbudzovať deti, aby samostatne vytvárali chýbajúce položky pre hru, časti (náradie, vybavenie). Pestujte si dobrú vôľu, pripravenosť pomôcť kamarátovi.

4. Pestovať zmysel pre zodpovednosť, ústretovosť, úctu k lekárskej profesii.

Prípravné práce:

Exkurzia do ambulancie MŠ;

Príbehy a rozhovory o povolaniach zdravotníckych pracovníkov;

Zváženie ilustrácií na tému "Nemocnica";

Čítanie fikcia: "Aibolit", "Telefón" od K. I. Čukovského, "Kohút ochorel na bolesť hrdla" A. I. Krylov, "Môj medveď" od Z. Alexandrova;

Úvod do lekárskych nástrojov.

Materiál: biely župan a klobúk pre lekára; obväz na ruky pre zdravotnú sestru; kupóny lekárovi; „zdravotné karty“ pacientov; céruzky; sada lekárskych pomôcok: teplomer (tyčinka na zmrzlinu so značkami nakreslenými fixkou alebo vystrihnutá z kartónu, hračkárska striekačka bez ihly, fonendoskop, lopatka na kontrolu hrdla (tyčinka na zmrzlinu); obväzy , vata, gázové obrúsky, vatové tyčinky, sadra (deti si ju radi nalepujú, prázdne liekovky, odmerka, prázdne škatuľky na tabletky (do vnútra môžete vložiť plastelínu, prázdne škatuľky od liekov, navyše môžete použiť: stolík na kontrolu zraku, röntgen; bábiky , zvieratko hračky, župany pre zdravotné sestry;

Úlohy: Lekár, zdravotná sestra, pacienti, registrátor, mama, otec (sprevádzanie „pacienta“)

Spoločná hra: Rodina.

Pokrok GCD

A pri našich bránach zázrak -

strom rastie

Zázrak, zázrak, zázrak

Nie listy na ňom

A tie vrecká na ňom

A vrecúška na ňom sú ako jablká.

Vychovávateľ:"Pozrite, chlapci, aký je to zázrak - strom! Pozrime sa, čo to na ňom vyrástlo.“ Poďme na to a zistíme. Učiteľ vyberie tašku z konára a dá ju každému dieťaťu. Každé dieťa rozviaže tašku a povie, čo sa v taške nachádza a na čo slúži.

Poďme zbaliť kufrík pre doktora (interboardová hra)

V skupine je babička s poranenou rukou a púta pozornosť detí. Učiteľka spolu s deťmi prediskutuje situáciu s chorou babičkou a vyvodia sa závery, že babku treba liečiť, posaď babku.

Vychovávateľ: A kto dokáže vyliečiť babku? Hádaj hádanku:

Kto v dňoch choroby,

O to lepšie

A uzdravuje nás zo všetkých

choroby? (lekár) snímka 1

Vychovávateľ:Áno, je to tak, lekár alebo lekár. Tu je ďalšia hádanka:

V tomto dome sú lekári.

Čakajú na ošetrenie ľudí.

Všetci sú pripravení pomôcť

Prepustení sú len zdraví ľudia. (nemocnica) snímka 2

Vychovávateľ: o akom dome je záhada?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Správne, nemocnica alebo klinika.

Vychovávateľ: dajme všetky tieto veci do lekárničky a vezmime ich do našej nemocnice.

Vychovávateľ:Čo si myslíte, akú hru si teraz zahráme?

deti: v nemocnici.

Vychovávateľ: Chlapi, kto lieči deti, ako sa volá tento lekár (odpovede detí)

Vychovávateľ: Presne tak, pediater je najdôležitejší pediater, ale najprv je potrebné kontaktovať recepciu a vziať si kartu. Čo by mal povedať registrátor? (ako sa volá dieťa a kde býva).

Vychovávateľ: Poď, budeš matrikár (výber detí, vydanie atribútov pre neho a určenie miesta pre matriku, lekáreň, úrad).

Vychovávateľ: Pri vstupe do kancelárie sa nezabudnite pozdraviť a vysvetliť, čo vašu dcéru či syna bolí.

Vychovávateľ: A teraz si oblečiem biely plášť. Som lekár a budem liečiť svoju babičku. AA bude môj asistent: zdravotná sestra? Tu budem mať nemocnicu, pripravím asistentovi obväz, lieky. Nechajte babku, pozriem sa na vašu ranu. Teraz so sestrou pomažeme ranu brilantnou zeleňou a potom ju obviažeme. Vôbec to nebude bolieť. No, babi, už môžeš ísť domov a dávať si pozor na ostré predmety. A prijmeme aj ďalších pacientov. kto si želá?

Vychovávateľ: Chlapci, buďme dnes otcami a mamami, pozri, niečo, čo nás naše bábiky čakali, je im smutno v dome, možno aj oni ochoreli? (ísť do hrací kútik; deti si vyberajú svoje "deti").

Pacient: Ahoj.

Vychovávateľ (lekár): Ahoj. Povedz mi čo sa stalo?

Pacient: Dcéru bolí hrdlo.

doktor:Ísť do zdravotná sestra, dá vám teplomer, aby zistila, či máte teplotu alebo nie. Teplota je normálna. Pozrime sa na krk (hrdlo vyzerá špachtľou).

Oh-och! Hrdlo červené.

Pedagóg: aby ste neochoreli, je potrebné robiť cvičenia ráno. Cvičíte všetci ráno? Poďme to spolu zvládnuť.

Minút telesnej výchovy.

Zakaždým ráno

Robíme cvičenia

Nám sa to veľmi páči

Urobte všetko v poradí:

Zábava chodiť

zdvihni ruky,

spustite ruky,

Sadnite si a vstaňte

Skákať a skákať.

Vychovávateľ: A teraz si dám obed. Na moje miesto nastúpi iný lekár. Anna, poď, teraz budeš lekárkou. Nasaďte si bielu čiapku, župan, teraz ste lekár, budete vyšetrovať chorých a predpisovať lieky. Polina bude zdravotnou sestrou, bude liečiť pacientov: dávať injekcie, dávať pilulky.

Deti chodia do svojich detských kútikov (lekáreň, nemocnica, recepcia).

Recepčný dialóg:

Deti pozdravia, uvedú krstné meno a požiadajú o kartu pacienta.

Registrátor vydá pacientovi kartu.

Dialóg medzi pacientom a lekárom v nemocnici:

Pacient: Ahoj.

doktor: Dobrý deň, čoho sa obávate?

P: mám teplo, silná bolesť hlavy.

D: nebojte sa, teraz vás vyšetrím a predpíšem liečbu.

Dieťa v úlohe lekára vykresľuje zdravotná starostlivosť, vyšetrí pacienta a ponúkne sestre, že mu dá injekciu proti horúčke, potom vypíše recept a ponúkne kúpu lieku v lekárni.

Učiteľka dáva pozor, aby deti nezabudli povedať „ďakujem a dovidenia“. Na konci hry učiteľ pýta sa detí, ako si zachrániť zdravie a čo je pre to potrebné urobiť.

Na starosti sú deti: cvičte, jedzte zeleninu a ovocie, športujte, prechádzajte sa na čerstvom vzduchu.

Vyhliadka: Príďte nás navštíviť do nemocnice

Povieme vám, ako sa liečiť.

No, radšej neochorieť,

Buďte fit, športujte,

Jedzte správne.

Buďte zdraví všetci!

Na konci hry analyzujeme. Zhrnutie hry:

No naša hra sa skončila.

Páčila sa vám táto hra?

ako sa volala?
- Kto sa zúčastnil hry? (meno detí)

Ako sa chalani popasovali so svojimi rolami?

Páčila sa vám hra, prečo?
- Ak sa vám to páčilo, zajtra to budeme hrať a teraz ideme na prechádzku! Výborne! Ďakujem!

Učiteľka rozdáva vitamíny všetkým deťom.

 
články na téma:
Aké krásne je viazať šál rôznymi spôsobmi: tippet, veľký šál
Ako krásne uviazať štólu, aby ste vytvorili trendy a aktuálny vzhľad? Čerstvé nápady, ako vždy, nájdete v našom výbere! Kto sa hodí Ženy nad 40 rokov sa neuveriteľne hodia k obrázkom so štólou, ktoré vždy pôsobia nežne a útulne. Mäkký záves
Medzinárodný rozsah veľkostí dámskeho oblečenia: americký, európsky a čínsky
Dnes sú medzi našimi krajanmi obľúbené čínske internetové obchody a v zásade aj oblečenie a obuv z Číny. Tieto veci už nie sú spojené s nízkou kvalitou, ale skôr stelesňujú kombináciu dobrej ceny a dobrých kvalitatívnych vlastností. Jednotka
Ako nosiť tmavomodrý kabát: šál, klobúk, topánky
Citát správy Modrý dámsky kabát, s čím nosiť: aký šál, šál, aký klobúk, taška? Náš článok vám povie, aké oblečenie je najlepšie nosiť modrý kabát, a tiež vám predstaví informácie o tom, ktoré modely vrchného oblečenia
Módne dámske kabáty jeseň-zima
Moderný trh ponúka širokú škálu pohodlných kabátov a krátkych kabátov zdobených kožušinou. Môžu sa bezpečne nosiť ako s večernými šatami, tak aj s neformálnym oblekom. Kožušinové vložky môžu byť prítomné v oblasti krku, pozdĺž okrajov rúk