Довгостроковий проект: "З чого починається Батьківщина". Конспект НОД у підготовчій групі з малювання «З чого починається Батьківщина? Малювання тема з чого починається батьківщина

МАЛЮВАННЯ НА ТЕМУ: "З ЧОГО ПОЧИНАЄТЬСЯ БАТЬКІВЩИНА"
(олівець, акварель)
Цілі:
ознайомити із творами образотворчого мистецтва;
формувати у дітей уявлення про рідну природу, про Батьківщину; розвивати у
дітей уміння обирати сюжет на запропоновану тему, визначати формат
зображення, розташовувати окремі елементи так, щоб виділити головне в
сюжеті; виховувати любов до навколишньої природи, її краси, до рідних та
близьким, школі, праці російських людей.
Оборудування:
І з о р а з і т е ль н ий р я д: репродукція картини І. Шишкіна «Жито»,
зразки педагогічного малюнка «З чого починається Батьківщина» (олівець,
акварель).
Литературний р яд: М. Ісаковський. "Батьківщина", Л. Чернишова. «Малювали
діти щастя».
Хід уроку
I. Організація класу.
1. П р і в е т с т в і е к а с а.
2. П о в е р к а г о т о в н о с т і до уроку.
3. С м а ч і в а н і е к р а с о к.
ІІ. Постановка теми уроку.
У ч і т е л ь. Сьогодні наш урок присвячений пошуку краси у тому світі, який
нас оточує: у природі, у відносинах людей. Ми виконаємо композицію на
тему «З чого починається Батьківщина», цій же темі будуть присвячені всі уроки цієї
чверті.
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
П о п о р і с к а с у:
w Хлопці, що таке Батьківщина?
w Що входить у поняття «Батьківщина»?
– Найдивовижніше, що може бути у людини, – це присутність поряд.
близьких людей, це рідна хата, друзі, свята.
w А які вам відомі твори образотворчого мистецтва,
присвячені нашій Батьківщині? (Відповіді дітей.)
IV. Вступна бесіда.
1. А н а л з р е п р о д у к ц і і: І. Шишкін. «Жито».

У ч і т е л ь. Перед вами робота російського художника Івана Івановича
Шишкіна «Жито». Цей митець був творцем російського епічного
краєвид. Твори цього найпопулярнішого художника добре відомі.
Спадщина Шишкіна велика: це сотні картин, тисячі етюдів та малюнків.
безліч гравюр. Величезна праця художника викликала до себе глибоку повагу
із боку сучасників. Великим коханням глядачів користується мистецтво
Шишкіна й у наші дні.
Іван Іванович Шишкін народився в 1832 році в місті Єлабузі на Камі.
купецькій сім'ї. Завдяки своєму батькові, пристрасному любителю природи, він
ще в дитинстві відкрив для себе її велич та красу. Знаменита картина «Жито»
є одним із найвищих творчих досягнень художника.
До мотиву хлібної ниви І. І. Шишкін звертався і раніше, проте образ,
створений ним у картині «Жито», виявився настільки ємним, а пейзаж настільки
типовим, що певною мірою ця картина стала втіленням образу самої
Росії. Широкі, неоглядні далі відкриваються перед нами. У хлібах, стіною
стоять до горизонту, губиться дорога. А в прозору блакитну небо
урочисто піднялися могутні, богатирські сосни. Таке спільне
враження, яке народжується цією картиною, - сильне, захоплююче. Ретельно
виконані деталі свідчать про те, що художник по-справжньому
глибоко знав природу.
w Що найбільше приваблює вас у цьому полотні?
2. Литературний р яд.
У ч і т е л ь. А тепер послухайте, як описує пишноту нашої країни
Михайло Ісаковський у вірші:
БАТЬКІВЩИНА
Бачу чудове привілля,
Бачу ниви та поля:
Це - російське роздолля,
Це – російська земля!
Бачу гори велетні,
Бачу річки та моря:
Це – російські картини,
Це – батьківщина моя!
Чую спів жайворонка,
Чую трілі солов'я:
Це - російська сторона,
Це – батьківщина моя!
w Які почуття викликав у вас цей вірш? (Відповіді дітей.)

- Справді, вірш дуже світлий і чудово передає
відчуття схиляння перед красою нашої Батьківщини.
Художники та поети люблять свою країну та свої роботи присвячують її
оспівування.
V. Вивчення нового матеріалу.
У ч і т е л ь. Послухайте, як чудово описала щастя Л. Чернишова
вірші:
МАЛЮВАЛИ ДІТИ ЩАСТЯ
Світить сонечко для всіх,
Чути гомін, чути сміх:
Малювали діти щастя,
Щастя, потрібне всім.
Ось гуляє мама із донькою.
Дощ тут іде грибний.
Перекреслено лише малюнок
Із грізною страшною війною.
Голубів паморочиться зграя
У яскравому небі — блакитному.
А на цьому ось малюнку
Намальований просто будинок.
Малювали невміло
Жовтою, червоною, синьою крейдою.
Підростуть і будуть діти
Мир на всій землі кріпити,
Щоб могли всі на планеті
І сміятися, і дружити.
Чудовий вірш!
w А що ще стосується слова «Батьківщина»? (Відповіді дітей.)
- Правильно, і берізка біля вікна, і теплі ніжні рукиматері, та святковий
салют – це все наша Батьківщина!
Краєвиди нашої Батьківщини дуже різняться, оскільки Росія – велика країна.
Але, незважаючи на це, коли кажуть – Росія, то перед очима одразу виникають
картини безкрайніх полів жита, високі соснибогатирі та стрункі красуні
берізки. Звичайно, і в залежності від пори року краєвиди нашої країни
можуть відрізнятися. Але ними не вичерпується поняття «Батьківщина». Адже не
Найменше багатство країни становлять і люди, які у ній живуть. Нас
оточують люди, які займаються мирною, творчою працею. Російські люди
відрізняються відкритою душею, співчуттям до оточуючих, веселою вдачею. Я

думаю, що ви самі можете згадати, як люди, що вас оточують, приходили
вам на допомогу у скрутну хвилину.
"Мама захворіла" - так називається ще один вірш, який написала
Галина Василістова:
Мама захворіла…
Син читає казку.
Лікує невміло
Мама дитяча казка.
Торкне лоб долонькою,
Як компрес додасть,
Смачну картоплю
Матері запропонує.
Мамі ось черевики
Він почистив також.
Малював картинки -
Це допоможе!
Поличку недарма
Син стругав уперто:
Зробиш подарунок
Аби встала мама!
Сьогодні сюжетами для малювання можуть стати зображення та улюбленої мами,
і яскравого сонця з променями, що розходяться від нього. Ви можете намалювати
безкраї поля, широкі річки, темносиній ліс і як трудяться російські люди
на полях, будовах. Важливо, щоб ви зобразили те, що є для вас
дорогим, зрозумілим та близьким.
VI. Педагогічний рисунок.
Вчитель пояснює етапи виконання малюнка та вказує на
зразки.
Образок «З чого починається Батьківщина» (олівець).
У ч і т е л ь. Після того як ви придумаєте сюжет своєї роботи, визначте,
як краще розмістити лист для вашої композиції.
Особливу увагу приділіть вибору сюжету, згадайте все те, про що ми
казали. Залежно від вибраного вами сюжету, визначте формат
зображення та продумайте, як розташувати окремі елементи на аркуші так,
щоб виділити головне у сюжеті. Я вирішила намалювати портрет мами, і мені
краще розмістити лист по вертикалі.
1. Спочатку треба намітити положення та розмір голови, лінії плечей.

2. Голова схожа на овал, позначу його. Промалюю шию.
3. Прорисую докладніше волосся, намічу положення лінії брів, очей та
носа, губ.
4. Уточнюю дрібні деталі – форму брів, розріз очей, ширину носа,
становище кінчиків губ. Промальовую волосся. Малюнок закінчено (див.
Додаток).
VII. Самостійна роботаучнів.
За д а н і е. Виконайте тематичний малюнок «З чого починається Батьківщина»,
використовуючи образотворчі властивості акварелі або гуаші, їх художні
можливості. Передайте у роботах свої враження від тих об'єктів, які
ви зображуєте.
Колірна гама малюнка повинна створювати певний настрій.
VIII. Підсумок уроку.
1. Вистава каработ учнів.
У ч і т е л ь. На дошці виставлені найкрасивіші роботи на тему «З чого
починається Батьківщина». Щоб вийшли такі барвисті твори, ви
виявили вміння кольором виділяти основні об'єкти композиції. Особливо
вдалими по композиції вийшли роботи… (Назвати імена та прізвища
дітей.)
2. Узагальнення м а т е р і а ла, вивченого на уроці.
П о п о р і с к а с у:
w З яким чудовим твором ви познайомилися?
w Хто автор роботи «Жито»?

Серед похмурих думок та чорних передчуттів, що окупують голову і душу при знайомстві з дитячими малюнками, зібраними активістами «Сутності часу», є все-таки одне світла пляма, промінь надії на те, що ще не вечір. Це малюнки на тему "Моя країна". Все ж таки діти, особливо маленькі, не дивляться новини по телевізору, а також інші «пізнавальні передачі» типу «Дежурна частина». І тому не піддаються ще масованій пропагандистській обробці, якій піддаються дорослі, які вже 20 років підсіли на нескінченний серіал «Де знайдеш країну на світі гаже батьківщини моєї?».

Звичайно, це ще попереду - вони виростуть, подорослішають і, можливо, теж дивитися цей серіал - якщо на той час у ворогів Росії не відпаде необхідність його показувати - внаслідок відсутності самої Росії. Але зараз вони вільні від ворожого впливу хоча б у цій сфері – формування образу своєї країни та, отже, формування власної ідентичності.

І образ Батьківщини формується у наших дітей так само, як і у всіх дітей світу за всіх часів: з способів життя сім'ї, дитячих ігор, прогулянок та поїздок з батьками, звичних краєвидів та незвичайних краєвидів, з дитячих книг та шкільних уроків.

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

Дуже цікаво спостерігати, як із віком (або дорослішанням) розширюються межі картини світу дітей – це дуже добре видно за їхніми малюнками.

Зовсім маленькі діти найчастіше сприймають країну як свій будинок, свою сім'ю, своїх друзів. "Моя країна - всі люди, яких я знаю", - написано на одному з малюнків.

Потім межі світу розширюються: свій будинок виявляється вписаний у пейзаж – сільський чи міський. Потім починають малювати вже не свій будинок, а своє село, своє місто – і це тепер «моя країна». І потім з'являються дуже показові «просто пейзажі» - характерні риси навколишнього ландшафту та природи стають для дітей основою ідентичності, образу «свого», образу Батьківщини. Але в багатьох малюнках дітей видно левітанівські сюжети і мотиви! - ніби всі вони надивилися на картини великого російського пейзажиста. Але ж ні! – просто діти та Левітан – співвітчизники, у них спільна Батьківщина.

Потім до образів, безпосередніх вражень додається ще й освіта – кордони знову розсуваються – і діти починають малювати карти Росії та види країни з космосу – на кульці Землі.

А потім настає час символічного освоєння поняття «моя країна»: Кремль (у нас 227 малюнків з Кремлем, включаючи 2 смоленські та 1 нижегородський), церкви як символ Росії, державна символіка (характерно, що прапор зустрічається досить часто, а ось герб - практично відсутня), і - берези. Величезна кількість беріз, які діти свідомо використовують як символ нашої країни: вони малюють берези не лише у пейзажах, а й у сюжетах, які їх зовсім не припускають.

І лише потім - і це дуже рідко - з'являються малюнки, пов'язані з владою: Путін, просто Президент, якесь засідання, де виступає Президент...

Загальний розподіл сюжетів малюнків на тему «Моя країна» виглядає так:

Головна тема %

Міста та села 25%

Краєвиди 17%

Будинки та двори, дитячі майданчики 11%

Земна куля або глобус 8%

Сюжетні малюнки 4%

Прапор та герб 4%

Сім'я та друзі 2%

Президент 0,3%

Основа уявлення %

Місце проживання: 36%

Символ 23%

Краєвиди 17%

Географічне уявлення 15%

Національні здобутки 5%

Фантазія 4%

Пам'ятаєте пісню з фільму «Щит та меч»? Розглядаючи дитячі малюнки, розумієш, як точно Михайло Матусовський відбив у своїх віршах формування російської ідентичності.

З чого починається Батьківщина?
З картинки у твоєму букварі,
З добрих і вірних товаришів,
Живуть у сусідньому дворі.

А може, вона починається
З тієї пісні, що співала нам мати.
З того, що у будь-яких випробуваннях
У нас нікому не відібрати.

З чого починається Батьківщина?
Із заповітної лави біля воріт.
З тієї самої берізки, що в полі,
Під вітром, схиляючись, росте.

А може, вона починається
З весняного запівки шпака
І з цієї дороги путівцем,
Який не видно кінця.

З чого починається Батьківщина?
З вікон, що горять вдалині,
Зі старої батьківської будьонівки,
Щось десь у шафі ми знайшли.

А може, вона починається
Зі стукоту вагонних коліс
І з клятви, яку в юності
Ти їй у своєму серці приніс.

З чого починається Батьківщина?

Що ж до клятви... Хотілося б, щоб вона була принесена.

Поки ж, хоч малюнки країни вселяють набагато більше оптимізму, ніж малюнки героїв і майбутнього, все ж таки треба визнати, що це результат свого роду ідеалізації образу країни в дитячій свідомості, яку, на жаль, дуже легко підірвати і зруйнувати. Дивлячись правді в очі, треба сказати, що ці ж діти - автори зібраних малюнків - всього через кілька років з великою ймовірністю розгублять весь свій ідеалізм, перетворяться на фанатів якихось зарубіжних поп-груп, будуть поглинені споживанням, жадібністю, заздрістю, несвободою. почнуть мріяти про те, щоб виїхати з «рашки».

Але поки що... вони ще діти. І люблять свою країну безкорисливо, радісно та цілком самостійно. І всіма силами намагаються це кохання «виправдати». (Що демонструє, що й до них докочуються хвилі інформаційно-психологічної війни, що ведеться проти народу Росії. Звичайно, основна мета цієї війни - дорослі: 25 років уже йде безперервна пропагандистська кампанія з дискредитації СРСР, спрямована на знецінення втрати великої країни та поглиблення кризи національної ідентичності , викликаного цією втратою, але діти поки що активно не хочуть цього всього знати.

Вражаюче, але тільки в 3 малюнках більш ніж з 2000 присутній хоч якийсь негативний зміст: це напад на країну павука в малюнку 5-річної дівчинки, арешт терориста з гранатою біля Кремля в малюнку 9-річного хлопчика і підготовка до війни з Францією. Всі інші малюнки або формальні, або позитивні і навіть ідеалізовані. Дитяча свідомість не може примиритися з оцінками убогості і відсталості своєї країни, що нав'язуються, так само, як до певного віку жодна дитина не визнає, що її мати не найкрасивіша на світі.

З якого ж матеріалу діти будують свої позитивні образиРосії (діти, а чи не дорослі, народжені у СРСР)? Із використовуваних «будівельних матеріалів» у сучасній Росії зроблено лише спортивні досягнення, зображені на двох малюнках, троє Путіних та одні вибори! Решта «позитив» не має ніякого відношення до сьогоднішньої Росії і ділиться на 4 групи:

1) природа (гриби, риболовля, тварини), сім'я, друзі;

2) радянська спадщина – космос, Перемога, гасла («Світ у всьому світі!», «Світ мир!»), кремлівські зірки, братство народів (як воно зображалося в садово-парковій скульптурі: негр, китаєць та російська), пам'ятник Леніну ;

3) фантастичне майбутнє (небувалі міста з літаючими будинками, новим транспортом та літаючими тарілками);

4) національна історія та культура: Національний костюм, пам'ятники архітектури (Кремлі та православні храми).

Дуже цікаво, що православна тематика виявилася дуже тісно пов'язаною із радянською. У групі дітей, які у малюнках країни малювали храми, у малюнках героя набагато частіше, ніж в інших дітей, зустрічаються космонавти (саме СРСР), а у малюнках майбутнього набагато частіше зображуються фантастичні міста та космічні подорожі.

Скажімо, більше. Багато сучасних соціологічних дослідженнях (з глибоким задоволенням) підкреслюється, що роль радянських цінностей і стереотипів у відчутті себе російським і громадянином Росії носить залишковий, рудиментарний характері і проявляється головним чином старших поколінь. Але за нашими даними цей висновок не підтверджується навіть для дітей молодшого шкільного віку, народжених через 10-15 років після розпаду СРСР: роль радянських образів та символів дуже значуща для них, що проявляється як у малюнках країни, так і в малюнках героїв та майбутнього.

Головні радянські здобутки національної історії- Перемога, Атом і Космос - є найважливішими і непереборними доданками національної самосвідомості, актуальність і роль яких тільки зростатиме у зв'язку з посиленням напруженості навколо майбутньої війни «за російську спадщину».

Що ж до ролі сучасної Росії, можна зробити дуже важливий і цілком обгрунтований зібраним матеріалом висновок: внесок сучасної, пострадянської епохи у формування національної та громадянської ідентичності наших дітей близький до нуля. Тобто за майже вже чверть століття не було створено нічого, що могло б бути підставою для побудови образу країни - навіть для дуже маленьких дітей.

У цієї «медалі» (який цілком по праву може бути нагороджена сучасна Росія), як і у будь-якої, дві сторони. Добре, що помилкові, порожні та брехливі «меседжі» нашої дійсності та пропаганди не сприймаються нашими дітьми. Погано, що національна ідентичність, що формується в цьому духовному вакуумі, - святе місце порожнім не буває! - слабка, нестійка і потенційно легко схильна до ворожих впливів. І якщо не відбудеться різкої зміни національної політики, то і це покоління громадян, які поки що світло і відкрито люблять Батьківщину, буде втрачено для Росії.

Не хотілося б закінчувати наше короткий описдослідження малюнків дітей, проведеного Рухом «Суть часу», цього песимістичної ноті. Тому звернемо увагу на ще один, надзвичайно важливий висновок. Під товщею нашого «нормального» життя: споживання, підробленої політики, пропаганди, нескінченного забалтування всього і вся, є інший, тихий (і часто позасвідомий) рівень існування – повсякденний сімейного життя, роботи, щоденних турбот... І на цьому рівні Росія зберігається (і охороняється), вона жива. І жодні шторми «на поверхні життя», хоч би якими гучними і страшними вони були, поки не змогли з цим нічого вдіяти. А якщо країна жива - не все ще втрачено!

Юлія Крижанська


МУНІЦИПАЛЬНЕ КАЗЕННЕ ДОШКІЛЬНЕ

ОСВІТНИЙ ЗАКЛАД ДИТЯЧИЙ САД № 15

Конспект НОД у підготовчій групіна тему:

«З чого починається Батьківщина»

Підготувала:
вихователь Ульянова Ірина Миколаївна

Ціль:
сприяти вихованню у дітей морально-патріотичних почуттів, любові до рідного міста, гордості за Батьківщину.
Завдання:
 Уточнити та розширити знання дітей про поняття Батьківщина, мала Батьківщина;  Ознайомити з історією Острогозька, із символікою герба міста;  продовжувати вчити дітей знаходити прекрасне у роботах великих російських художників;  Заохочувати дітей до вираження своїх почуттів через образотворчу діяльність.
Освітня область:
художня творчість (малювання)
Інтеграція з освітніми областями:
комунікація, пізнання, музика, фізична культура, Соціалізація.
Попередня

робота:
розгляд листівок із зображенням пам'ятних місць міста Острогозька; відвідування різноманітних виставок музею ім. Крамського; бесіди про Батьківщину, рідний край; знайомство з картою Росії.
Обладнання:
карта Росії; герби різних міст Воронезької області; репродукції картин російських художників: А. Саврасов «Грачі прилетіли»; В. Поленов «Зарослий ставок»; К. Ф. Юон «Купола та ластівки» та ін; листівки із зображенням пам'ятних місць м. Острогозька; музична композиція "З чого починається Батьківщина" (виконавець: Марк Бернес, слова М. Матусовський, музика В. Баснер); аркуші паперу, загрунтовані для техніки «Граттаж», зубочистки на кожну дитину; проектор; ноутбук; презентація на тему "Історія міста Острогозька".
Хід НОД:

(Вихованець та діти стоять біля дошки півколом).

В:
На цій карті не знайдеш Будинок, в якому ти живеш. І навіть вулиці рідної Ми не знайдемо на тій карті.
Але ми завжди на ній знайдемо Свою країну – наш спільний будинок! (В. Степанов)
В:
Хлопці, що висить у нас на дошці?
Д:
На дошці висить карта.
В:
Яка карта? Карта чого?
Д:
Мапа країни, карта Росії.
В:
Які цікаві відповіді я почула. Так, це мапа нашої країни. Як називається країна, де ми живемо?
Д:
Країна, в якій ми живемо – називається Росія.
В:
Правильно, у нашої країни напрочуд гарне, звучне ім'я – Росія. Давайте подивимося на карту. Що ми бачимо на ній?
Д:
На карті я бачу Росію, річки, цятки.
В:
Карта може багато розповісти про нашу країну. Росія – це велика і сильна держава. Подивіться, яку величезну територію займає Росія. У Росії її дуже багато річок, гір, лісів, міст. Коли на одному кінці нашої країни люди лягають спати, то на іншому починається ранок. З одного боку може йти сніг, а з іншого - може припікати сонечко. Ось яка наша велика Росія.
(Діти сідають на стільчики)

В:
А тепер потихеньку сідайте на свої місця. Послухайте вірш «Неосяжна країна». Якщо довго - довго - довго У літаку нам летіти, Якщо довго - довго - довго На Росію нам дивитися, То побачимо ми тоді І ліси, і міста, Океанські простори, Стрічки річок, озера, гори… Ми побачимо далечінь без краю,
Тундру, де звенит весна, І зрозуміємо тоді, яка Наша Батьківщина велика, Неосяжна країна. (В. Степанов) Автор цього вірша каже, що Росія – це наша Батьківщина. Що таке Батьківщина? Як ви розумієте це слово Батьківщина?
Д:
Слово Батьківщина означає країна, де ми живемо.
В:
Батьківщина – це означає рідна, як мама та тато. Батьківщина це місце, країна, де ми живемо, де живуть наші близькі. Батьківщина у всіх одна. Давайте намалюємо коло так само, як наша Росія. Яке коло у нас вийшло?
(малює велике коло)

Д:
У нас вийшло кругле, велике, гарне коло.
В:
Правильно – великий, отже, і Росія це наша велика Батьківщина.
В:
Але у кожного є і своя мала Батьківщина. А як ви розумієте, що таке мала Батьківщина?
Д:
Я думаю, що мала Батьківщина – це будинок, у якому я живу, це мої батьки, село, місто. Це той куточок землі, де ми виросли, де знаходиться наш рідний дім.
В:
Хлопці, а де ваша мала Батьківщина?
Д:
Моя мала Батьківщина тут, в Острогозьку.
В:
Більшість із вас народилися тут, значить це ваша мала Батьківщина. Наше рідне місто Острогожськ. Як ви думаєте, яке треба намалювати коло, щоб зобразити наше місто на карті Росії?
Д:
Нам треба намалювати маленьке коло.
В:
Правильно ми маємо намалювати маленький гурток, точніше поставити крапку
. (Малює маленький кружечок)
Ми з вами зробили макет нашої Батьківщини, де видно, що мала Батьківщина це маленька частина нашої великої Батьківщини – Росії.

В:
У кожної людини є мала Батьківщина, місто чи село, де вона народилася і виросла. А як називають мешканців нашого міста Острогозька?
Д:
Острогожці
В:
Давайте пограємо: я називатиму місто, а ви як називають людей, що живуть у ньому. Моїм помічником у грі буде м'яч.
(Діти встають у коло)

В:
Приготувалися! Як можна одним словом назвати жителів міста Москва – москвичі;  Воронежа – воронежці;  Білгорода – белгородці;  Волгограда – волгоградці;  Новгорода – новгородці;  Сочі – сочинці.
(Діти сідають на стільчики)

В:
Хлопці, а хочете дізнатися, чому наше місто називається Острогожськ і як воно з'явилося? Тоді сідайте зручніше слухайте і дивіться.
(Презентація)

«Історія міста Острогожська»

Було це давним-давно: за вказівкою царя на березі річки Тиха

Сосна був побудований Острог – дерев'яна фортеця, щоб

боронитися від ворогів (слайд).

А річка, що протікала у місті, називалася Острогоща (слайд)

Звідси й отримало свою назву наше місто.

Головним заняттям жителів фортеці було землеробство, що

позначилося на гербі нашого міста. Він є зеленим


щит, у центрі якого золий сніп. Він є символом багатства

нашої землі (слайд).

Важка та героїчна частка випала нашому місту у роки Великої

Великої Вітчизняної війни. Дуже довго він перебував у німецькій

окупації. Багато будинків було зруйновано (слайд). Серед мешканців

нашого міста, було дуже багато героїв, на згадку про які зараз

запалили вічний вогонь та створили алею героїв у міському парку (слайд).

Зараз у нашому місті будується дуже багато нових, сучасних

будинків басейн «Перлина», Фізкультурно-оздоровчий

комплекс та ін.

В різний часу нашому місті жили такі відомі людияк:

відомий у всьому світі художник І. Н. Крамський (слайд); Дитячий

письменник С. Я. Маршак (слайд); великий космонавт А. В. Філіпченко

(слайд) та багато інших.

В:
Хлопці, є таке прислів'я «Що не місто, то звичай». Ви знаєте, що це означає?
(Відповіді дітей)

В:
Так, дійсно, немає двох абсолютно однакових міст, кожне чимось відрізняється від інших. У кожному місті є свої герої, свої пам'ятки. І кожен міста має свій відмінний знак – герб. А що зображено на гербі нашого міста?
Д:
Герб міста Острогожська є зеленим щитом, у центрі якого зображений жовтий сніп. Він є символом багатства нашої землі.
В:
Давайте пограємо.
Д/і «Дізнайся наш герб».

(Вихованець знімає з дошки карту під нею висять у ряд герби

різних міст)

В:
Діти, назвіть, який за рахунком герб Острогожська?

Д:
Герб Острогожська 3-й за рахунком.
В:
Закриваємо очі (Міняє)
3 рази

В:
Наше місто дуже красиве, у ньому багато цікавих, пам'ятних місць – пам'яток. Ви їх знаєте, хлопці? Зараз перевіримо. Я запрошую вас на екскурсію по нашому рідному місту. Сідайте в автобус.
Д/і «Екскурсія рідним містом»

(Діти встають, стають парами, попереду «шофер» тримають у руках

кермо)

Д: (біжать по колу, співають)
Всі ми - пасажири Їдемо не в машині Нас щастить автобус, Дружно дивимося в далечінь. Разом нам не тісно, ​​все так цікаво. Громадянин-водій, Тисніть на педаль! (Сл. І музика Ю. А. Агеєвої)
В: ( показує червоний гурток)
Стоп! Машинам червоне світло Далі вам дороги нема!
(Показує Ворота міського саду)
Подивіться в вікна, І подумайте трошки: Що це перед вами? Куди ми приїхали?
Д:
Це ворота на вході до міського парку.
В:
Правильно, молодці!
(показує зелений кружок)


Світло зелене запалюю і вас далі пропускаю
Д: (біжать по колу під музику)
...
Пам'ятник А. С. Пушкіну; вічний вогонь, остання зупинка музею ім. Крамського.
В:
Виходимо з автобуса, заходимо до музею, там сьогодні виставка картин російських художників.
(«заходимо до музею» встаємо біля картин)

В:
Усі люди люблять і все життя пам'ятають свою малу Батьківщину. Люди висловлюють захоплення красою свого рідного краю у віршах, у піснях, а як ще можна це зробити? Правильно, ще можна намалювати. Подивіться як художники малювали своє рідне місто чи село
(Розгляд картин)
 Тут митці передали красу вулиць рідного міста;  на цій картині художник К. Юон показав красу міста з висоти пташиного польоту, якби ми були птахами, то побачили б наше місто саме таким: дахи – крупним планом, а людей дерева дуже маленькими;  а це улюблене місце відпочинку художника Поленова – Зарослий ставок; а тут художник показав красу нічного міста.
В:
А ви, хлопці, любите своє місто? А давайте ми теж висловимо нашу любов до рідного міста за допомогою малюнка. Тільки я пропоную вам намалювати красу нічного міста. Вночі місто може бути гарним? Чим? А зробимо ми це в незвичайній техніці малювання, яка називається граттаж або цап-драпки. Ми вже малювали, пам'ятаєте що? А що нам для цього потрібне?
Відповіді дітей.

В:
Тоді проходьте за столи та починайте малювати. Можна намалювати вулицю, де ви живете, своє улюблене місце у місті: парк тощо.
Показати приклади.

(Діти під музику малюють 10 хв)


Вихователь вивішує роботи на дошці, діти милуються.

В:
Подивіться який Гарний видміста у нас вийшло. Діти, про що ми сьогодні розмовляли? (Про малу батьківщину - Острогозьку). Що нового ви дізналися? (про те, чому місто так називається...); Що вам сподобалося найбільше? На цьому все, дякую!

Стадія проекту:

Проект реалізовано

Мета проекту:

* формувати морально-патріотичні почуття у дітей підготовчої до школи групи на основі історичних, національних та природних особливостей рідної країни;
* залучати батьків до освітній процесдля спільної роботи.

Завдання проекту:

Освітні:
* розширювати та поглиблювати знання дітей про рідну країну, її історію, культуру.
Розвиваючі:
* розвивати громадянську позицію та патріотичні почуття до минулого, сьогодення та майбутнього рідної країни, почуття гордості за свою малу Батьківщину.
Виховні:
* виховувати любов до Батьківщини, природи через сприйняття її краси та безпосереднє спілкування з нею;
* виховувати почуття поваги до професій та праці дорослих, до традицій та звичаїв нашої країни;
* виховувати почуття власної гідності як представника народу.

Досягнуті результати за останній рік:

Цей проект важливий для Московської області тим, що зростає майбутнє покоління нашої країни, якому щеплена любов до Батьківщини, любов до людей. Мої вихованці знають і поважають минуле своєї країни, виявляють інтерес до нових знань і свого часу принесуть славу своїй Вітчизні.

Соціальна значимість проекту:

Щеплюючи дитині любов до Батьківщини, розвиваючи морально-патріотичні почуття сьогодні, я вірю в те, що в майбутньому це дасть свій плід. Зараз дошкільник пізнає світ і ті знання, які він отримає в дитинстві, сформує в ньому такі риси характеру, які допоможуть стати гідним громадянином своєї країни. Ставши дорослою людиною, він обов'язково зробить свій внесок у процвітання своєї Батьківщини. І не важливо, маленька це буде справа або велика, вона послужить на благо свого народу, своєї Батьківщини...
Я – педагог, моє завдання навчити дітей доброму, виховати у них правильні почуття, збагачувати та розвивати їх знання. Значимість моєї діяльності буде видно у майбутньому, коли мої вихованці стануть дорослими і насправді виявлять свої знання, своє виховання.

Заходи, проведені в рамках проекту:

БЛОК "РОДИНА": НОД: "Моя сім'я", "Мої бабуся і дідусь", "Вчимося поважати один одного", "Як я допомагаю вдома", "Наші улюблені вихованці"; Розмова «Традиції моєї сім'ї»; Розучування прислів'їв та приказок про сім'ю та дружбу; Виставка малюнків на тему "Малюнок моєї родини"; Спортивне дозвілля «Тату, мамо, я – спортивна сім'я!»; Оформлення альбому "Моя сім'я", "Відпочинок з сім'єю"; Читання художньої літературита розучування віршів (Л.Толстой, К.Ушинський, В. Осєєва, Я. Акім, В. Драгунський…); Дидактичні ігри: «Як ми допомагаємо рідним», «Моя квартира», лото «Моя сім'я», «Хто ти для бабусі?», «Чи засмутиться мама, якщо…»; С/р гри: «Дочки-матері», «Сім'я», «До нас прийшли гості», «Будинок»; Музичне свято «8Березня»; Подарунок до Жіночий денькоханим жінкам; Конкурс малюнків та виробів про професію батьків, присвячений святу праці у м. Корольова;
БЛОК "ДИТЯЧИЙ САД": НОД: «Я і мої друзі в дитячому садку», «Хто працює в дитячому садку?», «Мій коханий дитячий садок», «Мій улюблений куточок у дитячому садку»; Дидактичні ігри: "Кому що потрібно для роботи", "У кого сьогодні день народження?"; Участь у міському святі «Йдемо до гостей» (Акція на честь Всесвітнього дняЗдоров'я); Випускний ранок «До побачення, дитячий садок»; Фізкультурно-музичне дозвілля «День Захисту Дітей»; Бесіди, ігри, розваги на тему «Чи вмієш дружити»;
Блок "МАЛА БАТЬКІВЩИНА" НОД: «Моя вулиця і мій дім», «Славне місто Корольов», «Місто Корольов у минулому та теперішньому», «Пам'ятники мого міста»; Виставка малюнків "З чого починається Батьківщина?"; Перегляд презентації «Червона книга Підмосков'я»; Розучування прислів'їв та приказок про природу, про Батьківщину; Геокешинг, присвячений Дню Космонавтики; Конкурс виробів та малюнків, присвячених ДнюКосмонавтики; Екскурсія до Історичного музею нашого міста; Подарунок на День Перемоги – листівка, зроблена своїми руками; Конструювання «Будинок, який збудував я сам»; Малювання "Вулиці нашого міста"; Зустріч із поетом, кавалером ордена «Волонтерська Доблесть» С. А. Бєловим
БЛОК "РОСІЯ": НОД: «Широка країна моя рідна!», «Люблю берізку російську»; "Прапор і герб Росії", "Вставай країна величезна"; бесіда «День народної єдності", "Вони билися за Батьківщину"; «Нам ці дороги забути не можна»; "Діти-герої війни"; "Пісні фронтові"; Виставка малюнків "Широка країна моя рідна"; «Які народи живуть у Росії»; Дозвілля «Масляна»; Виготовлення народної іграшки; Оформлення стінгазети - «Ніхто не забуто, ніщо не забуто»; Малювання "Червона площа"; Читання оповідань, російських народних казок, билини «Ілля Муромець та Соловей розбійник; Бесіди "Народні промисли"; Малювання (Гжель, Хохлома, Городецький розпис, димковська іграшка), «Український народний костюм»; Виготовлення діорами «Битва за Москву»; Заучування та читання віршів; Екскурсія та покладання квітів до Меморіалу Слави героям ВВВ; Музичний дозвілля «День Перемоги»; «Свято народних ігор»

Формування ставлення до країни та держави, Батьківщині починається з дитинства. Тому одним із головних завдань нашої дошкільної освітнього закладує патріотичне виховання. Тільки любов до Росії, до її історії, її культури, її народу може відродити велику країну. Це кохання починається з малого - з любові до нашої малої Батьківщини. Але, щоб любити, треба знати. З чого починається Батьківщина для малюка? Питання це не пусте. В дошкільному віцідіти повинні обов'язково знати і цінувати свою малу Батьківщину – місце, де вони народилися та живуть.

Для малюка це насамперед рідний будинок, дитячий садок, вулиця, місто. Це природа, люди, будинки, що оточують їх, які вони бачать повсякденно.

Реалізовуючи завдання з патріотичного виховання, у роботі з дітьми педагогічний колектив використовує цілий комплекс заходів, спрямований на розвиток та закріплення знань дитини про рідний край. Через близьку та рідну творчість своїх земляків дітям легше зрозуміти і творчість інших народів, отримати первісне естетичне виховання.

Так у нашому ДНЗ у січні 2016 року пройшла низка заходів:

  1. Вихователі ДНЗ провели відкриті заняття. Вихователь середньої групиДиндис Л.В. показала НОД із соціального світу «Життя дане на добрі справи». Вихователь старшої групипровела НОД у формі гри – вікторини «Що, де, коли» на тему «Народні промисли Тульського краю». Агафонова Л.Н., вихователь підготовчої групи, провела заняття «Моя мала батьківщина – селище Дубівка». Музичний керівник Шабанова О.О. з дітьми підготовчої групи провела заняття у формі подорожі «Батьківщина – моя Тула». На занятті діти познайомилися зі знаменитим земляком – зброярем Іваном Сизовим – творцем тульської гармонії, послухали її звучання; прослухали гімн Тульської області, грали на ложках та інсценували мелодію «У кузнці» та багато іншого.
  2. З вихованцями підготовчої групи зам. ВіМР Логачова Н.В. здійснила цікаву та захоплюючу подорож «Вузлова – моя Батьківщина», у процесі якої діти знайомилися з минулим та сьогоденням нашого рідного міста.
  3. Серед освітян ДНЗ пройшов конкурс професійної майстерності на «Кращий міні – музей групи». Всі ми знаємо, що музейна педагогіка дає можливість дитині усвідомити себе громадянином та патріотом. Через музейну педагогіку у дошкільнят з'являється можливість «занурення» в інформативну, нову предметне середовище. У дитячій душі проростає насіння любові до рідної природи, рідного дому та сім'ї, історії та культури своєї країни, до всього, що створено працею рідних та близьких людей. У групах нашого ДНЗ оформлені міні – музеї тематичної спрямованості: «Музей хліба», міні – музей «Мамині руки», «Музей Дерева». У справжніх музеях чіпати нічого не можна, а от у міні-музеях дитячого садка не лише можна, а й треба! Кожен експонат міні музею доступний дитині. Дошкільнику властиво пізнавати світ у вигляді органів чуття. Йому недостатньо лише побачити щось очима, він більше і краще запам'ятовує, коли торкнеться речі, візьме її в руки, пограє з нею.
  4. Було проведено конкурс дитячих малюнків «Край рідний – немає тебе красивішого», у якому взяли участь вихованці старшої та підготовчої групи. Дитячий малюнок, процес малювання – це частка духовного життя дитини. У своїх малюнках діти не просто переносили на папір щось із навколишнього світу, вони жили у цьому світі, увійшли до нього, як творці краси, насолоджувалися цією красою. Найбільш яскраві малюнки Ксенії Р. «Мій улюблений дитячий садок», Романа Б. «Диво веселка», Насті Б. «У Свіридівського ставка».
  5. Серед вихованців середньої, старшої та підготовчих груп було проведено конкурс читців «Край рідний». Діти читали вірші вузлівських поетів, вірші про малу батьківщину. Переможцями цього конкурсу стали Давид Р. із віршем «У вічного вогню», Андрій Є. «За мир, за дітей», Настя Д. «Вузлова – моє місто».

Таким чином, педагоги нашого ДНЗ вважають, що виховувати патріотизм потрібно з раннього дитинстваНе забуваючи про те, що патріотизм у кожної дитини формується індивідуально. Він пов'язаний із духовним світом людини. І завдання педагогів зробити так, щоб ці переживання були яскравими, незабутніми. Необхідно всім дорослим завжди пам'ятати слова академіка Д.С.Лихачова: «Почуття любові до Батьківщини потрібно дбайливо вирощувати, прищеплюючи духовну осілість, тому що без коріння в рідній місцевості, боці людина схожа на висушене рослина перекоти-поле».

 
Статті потемі:
Як зробити засіб для виведення плям у домашніх умовах
Сальні плями легко «посадити» на одяг і важко з нього вивести. Принаймні, звичайним пранням тут не обійтися. Виробники надають господиням багатий вибір засобів для виведення плям різної консистенції. Порошкові, рідкі, гелеподібні засоби для виведення плям
Роль сироватки у догляді шкіри
Молочна (сирова, кефірна) сироватка застосовується в косметології, народній медицині та дієтології. Вона є універсальним засобом, що благотворно впливає на організм і зовнішність людини. На основі сироватки виготовляються різні біологічні властивості.
Мінеральні олії в косметиці Що таке мінеральні олії
Світлана Румянцева Думка щодо мінеральної косметики розділилася на два табори. У першому присутні люди, які переконані у шкоді використання продуктів із нафти; у другому — люди спростовують міфи про «закупорку пір, алергії».
Бежеві тональні креми з натуральними відтінками Тональний крем рожевий беж
Крем відповідає всім пунктам, на обличчі виглядає дуже природно, шкіра не погіршилася. Матовість шкіри тривала близько 8 годин з моєю жирною шкірою. На обличчі періодично виникають сухі ділянки, він їх не наголосив. Для мене лідер зараз з