Конспект заняття із соціально-комунікативного розвитку «Дружба. Заняття з соціально - комунікативного розвитку та соціального виховання у старшій групі Соціально комунікативне конспекти у старшій групі

Назва:Конспект із соціально – комунікативного розвитку у ДНЗ «Наш настрій»
Номінація:Дитячий садок, Конспекти занять, НОД, соціально-комунікативний розвиток, Різновікова група від 3 до 6 років

Посада: вихователь першої кваліфікаційної категорії
Місце роботи: МБДОУ «Дитячий садок № 6» «Журавля»
Місце розташування: місто Вилючинськ, Камчатський край

НОД із соціально – комунікативного розвитку в
різновіковій групі (старшій, підготовчій)
"Наш настрій".

Вихователь: Чижова Тетяна Вікторівна.

Цілі:розвивати вміння розуміти свій настрій та настрій інших людей; формувати комунікативні навички.

Обладнання:піктограми - емоції на кожну дитину, розрізні картки з різними емоціями.

Хід заняття.

1 . Ритуал вітання за допомогою м'яча ( діти сидячи у колі, передають м'яч, бажаючи доброго ранкуодин одному).

2 . Вихователь: Хлопці, коли я йду в дитячий садок, у мене завжди гарний, радісний настрій, тому що я знаю, що знову побачу вас, ваші усмішки, красиві, променисті очі. Свій настрій я покажу за допомогою ось такої картки ( піктограма – радість).А з яким настроєм ви прийшли сьогодні до дитячого садка? Свій настрій я попрошу вас показати за допомогою карток радості чи смутку.

Діти викладають картки і кажуть, з яким настроєм вони прийшли до дитячого садка.

Вихователь:Я бачу за картками, що не у всіх дітей сьогодні веселий настрій ( педагог просить цих дітей назвати причину сумного настрою). Хлопці, скажіть, а як можна допомогти дітям, які мають сумний настрій, щоб вони стали веселими.

(якщо всі діти показали піктограму – радості, то вихователь пропонує згадати випадки, коли діти приходили із сумним настроєм.

Вихователь:А ще для того, щоб у нас у всіх ще кращим став настрій, я пропоную гру «Дзеркало». У ній ви можете навіть грати вдома зі своїми рідними.

(Діти розбиваються на пари і повторюють рухи один одного, як у дзеркалі).

3. Вихователь:Хлопці, сьогодні у нас гарний настрійа які ми з вами відчуваємо при цьому почуття.

Діти:Почуття радості, веселощів.

Вихователь:Але не лише почуття радості ми з вами можемо відчувати, є ще почуття хвилювання, подиву, страху. А в яких ситуаціях ми ці почуття відчуваємо ( діти описують різні ситуації зі свого життя, коли вони відчували ці почуття).

І зараз я пропоную вам підійти до столів, на яких лежать розрізні картинки, зібрати їх та подивитися, що у вас вийшло. Але я попрошу вас не говорити, яку картинку з почуттям ви склали, а показати його за допомогою міміки обличчя та становищем рук.

(для молодшого віку ) (для старшого віку)

Одні діти показують, інші вгадують і пояснюють, чому вони так думають.

4. Вихователь пропонує дітям повернутися до кола.

Вихователь:Від наших почуттів залежить настрій, а ще наш настрій залежить від того, як ми ставимося один одному, якщо дбайливо і дбайливо – настрій буває добрим, якщо грубим і неуважним – поганим. Згадаймо, що треба робити для того, щоб нам добре було разом.

Діти:Потрібно не ображати одне одного, не говорити брутальних слів, не сваритися тощо.

Вихователь: Правильно, все залежить від нас самих, як ми будемо ставитися до своїх близьких і друзів, такий у нас і буде настрій, і є три правила, якщо ми їх дотримуватимемося, вони в цьому допоможуть.

Правила зачитують діти, що читають.

— Намагайся сам бути доброзичливим до людей.

— Будь завжди веселим, не плач через дрібниці, не вередуєш.

— Не сварись, намагайся допомагати іншим.

Конспект заняття з соціально-комунікативного розвитку в підготовчій групі«Уроки ввічливості та доброти»

Ціль:Формування в дітей віком знань і умінь, необхідні доброзичливого спілкування, виховання хороших манер, що називається культурою спілкування. Завдання:
    Формувати навички культурної поведінки в повсякденному житті; Закріпити у вихованців отримані знання культуру поведінки, спілкування друг з одним; виховувати доброту, чуйність, ввічливість. Сприяти формуванню дружніх взаємин дітей у групі, згуртуванню дитячого колективу. Сприяти розвитку в дітей віком вміння розуміти свій і чужий емоційний стан, висловлювати у своїй співчуття, співпереживання; Розвивати зв'язне мовлення, фантазію, творчі здібності, увагу та координацію рухів. Виховувати позитивне ставлення до виконання правил та норм культури поведінки, уміння співпрацювати, уміння знаходити загальні рішенняу конфліктних ситуаціях.
Попередня робота:Розмови про правила поведінки в дитячому садкуза столом, на ділянці; читання віршів, розповідей про культуру поведінки та спілкування дітей Костянтина Дмитровича Ушинського «Разом тісно, ​​а нарізно нудно»; розгляд ілюстрацій, слухання пісень про дружбу; організація та проведення з дітьми рухливих ігор, ігор імітацій. Картки із загадками. Виставка книг Б.Заходер «Дуже ввічливий індик». В. Осєєвої «Чарівні слова». С.Я. Маршак "Урок ввічливості". Матеріали та обладнання:Мультимедійне обладнання, диск, мольберт, фішки чотирьох кольорів, загадки, папір білий, малюнки правил поведінки, клей, ножиці, кольорові олівці, фломастери, фарби, кисть, кольоровий папір, серветки.

Зразковий хід:

Вихователь із дітьми входять до музичної зали, звучить музика пісенька про дружбу, на столику лежить диск. Діти зупиняються, вітаються із гостями.Вихователь:Діти подивіться, що в мене в руках? Відповіді дітейВихователь:Правильно, це диск для дітей попередньої групи «Червона квіточка» Давайте подивимося, що там на диску. Перегляд відео, звернення хлопців молодшої групидо старших хлопців з проханням навчити їх бути дружними, ввічливими, культурними та уважними.Вихователь: Що допоможемо хлопці?Діти:Відповіді. Складаємо на мольберті план-схемуВихователь:Щоб стати дружним потрібно, що дотримуватись? Діти:Відповіді (правила поведінки у дитсадку). Вихователь:Які це правила? Діти:Відповіді Вихователь:А ви – дружні хлопці? (Так) А чому ви так думаєте? (Бо ми допомагаємо один одному, дбаємо, намагаємося робити так, щоб не ображати один одного) А з чого починається дружба? (З посмішки, зі знайомства, з ласкавого слова, із спільних інтересів і т.д.) З чим можна порівняти міцну дружбу? (З залізом, каменем, ланцюгом, канатом, замком, сонечком, піснею і т.д.) А знаєте прислів'я про дружбу Діти:Відповіді. Вихователь:Як багато ви знаєте про дружбу, молодці. А зараз покажемо, які ми дружні. Рухлива гра «Друг до дружки». У цій грі потрібно робити все дуже швидко, уважно слухати музику. наприклад, вухо до вуха; ніс до носа; лоб до лоба; коліно до коліна; лікоть до ліктя; п'ята до п'яти; права рука до правої руки; спина до спини; пліч-о-пліч. (програти 3-4 рази, сісти на килимові стежки).Після гри підійти до мольберту та схематично відобразити наступний моментВихователь:Бути культурним, що необхідно дотримуватися? Діти:Відповіді (правила поведінки за столом) Вихователь:Які правила? Перегляд епізоду з мультфільму Лунтік та його друзі «Хороші манери» Давайте пограємо у гру «Де ми були, не скажемо, а що робили – покажемо» Мета гри: формувати вміння виділяти характерні риси будь-якої дії та зображати саму дію через пантоміму. Діти імітують правила поведінки за столом.Вихователь: А щоб бути уважним, необхідно дотримуватися правил безпеки на ділянці. Які правила? Діти:Відповіді. Вихователь:Хлопці подумайте, в яку ви хотіли б гру зараз пограти? Діти:Відповіді. П/і «Вигадники». Ціль: Розвивати фантазію, спритність, вміння тримати рівновагу. Вибирається ведучий - витівник, який встає в центр кола, утвореного дітьми. Взявшись за руки, діти йдуть по колу вправо та вліво, вимовляючи: Рівним колом один за одним Ми йдемо за кроком крок. Стій на місці! Дружно разом Зробимо так……….. Діти зупиняються, опускають руки; витівник показує якісь рухи, і всі гравці повинні його повторити.Вихователь:Що треба знати, щоб бути чемним? Діти:Відповіді. Вихователь:Молодці! Пограємо у гру «Відгадай загадку». Послухайте правила гри. Кожен сьогодні придумає загадку про ввічливі слова, виходить і загадує іншим ребятам.1. Тане навіть крижана брила від слова теплого ... (Спасибі). 2. Зазеленіє старий пень, коли почує ... (Доброго дня). в Данії на прощання говорять ... (До побачення). ).8.До чого ж воно гарне слово добре ... (спасибі). 9. Коли винні, сказати поспішайте, прошу вас, будь ласка ... (вибачте). Коли нас сварять за витівки, говоримо ... (вибачте, будь ласка) Вихователь:Діти ми зараз з вами згадали правила поведінки, які допоможуть дітям молодшої групи стати дружними, культурними, уважними та ввічливими. Отримайте фішки. А як нам про це розповісти, повідомити? Діти:Відповіді. Вихователь:Давайте оформимо пам'ятки правил поведінки для дітей молодшої групи. Як стати дружними, культурними, уважними та ввічливими, Об'єднайтеся в компанії за кольором ваших фішок, обговоріть, один з одним над якими ви хотіли б попрацювати правилами і сідайте за столи. Діти самостійно оформляють пам'ятки для дітей молодшої групи. Звучить музика про дружбу. Як тільки закінчать роботу з оформлення пам'яток запропонувати пальчикову групро дружбу «Ми надвір пішли гуляти».Раз, два, три, чотири, п'ять, (загинають пальчики по одному) Ми у двір пішли гуляти (йдуть по столу вказівними та середніми пальчиками) Бабу снігову ліпили, («ліплять» грудочок двома долонями). » хліб усіма пальчиками) З гірки ми потім каталися, (ведуть вказівним пальцем по долоні) А ще в снігу валялися (долоньки кладуть на стіл то однією, то іншою стороною). Пальчикова гра «Дружба»Дружать в нашій групі дівчинки і хлопчики. (Пальці рук з'єднуються ритмічно в замок). Ми з тобою подружимо маленькі пальчики. з мізинців). Починай рахувати знову. Раз, два, три, чотири, п'ять. Ми закінчили рахувати. (Руки вниз, струсити кистями). ,А роса - з травою.Дружить з метеликом квітка,Дружимо ми з тобою.Все з друзями навпілПоділити ми раді!Тільки сваритися друзямНіколи не треба!
Ці правила не складні. Їх легко запам'ятати можна. І для вас зараз, хлопці, Ми розкриємо їх секрет.
Що ж таке етикет? Хтось знає, хтось - ні. Це ПРАВИЛА такі ПОВЕДІНКИ.
Чотири чарівні слова – ЕТИКЕТА основа.
Відомо з дитинства це всім: «Коли я їм, я глухий і німий». А хоч слово ЕТИКЕТ Дозволить сказати чи ні?
Добридень! - Тобі сказали, - Доброго дня! - відповів ти. Як дві ниточки зв'язали Теплоти та доброти.
Вихователь:Що вам сподобалося, запам'яталося на занятті? Чому? Що було цікавим вам? Чи відчували ви проблеми? У чому саме? Конспект із соціально-комунікативного розвитку«Сонце дружби»

(старша група)

Ціль заняття: узагальнити та розширити знання дітей про дружбу.

Завдання:

1. Збагачувати лексику дошкільнят (дружба, чуйність, розуміння, ласкаві імена); конкретизувати знання дітей прислів'їв про дружбу; продовжити вчити розуміти та оцінювати почуття та вчинки інших, пояснювати свої судження; познайомити дітей із секретами дружби.

2. Р викликати соціальні почуття (емоції): співчуття, співпереживання, доброзичливі стосунки; розвивати розумову активність; культуру мови (зрозуміло і грамотно викладати свої думки); розвивати здатність розуміти емоційний стан іншої людини; розвивати виразність рухів, уміння брати участь у спільній грі, вести короткі діалогиу ситуації творчого та ігрового спілкування; формувати соціально-комунікативні якості (співпраця, толерантність).

3. З акладувати моральні основиособистості у процесі формування уявлень про дружбу, виховувати культуру спілкування, дружні взаємини, бажання підтримувати друзів, піклується про них; спонукати дошкільнят до добрих вчинків, дати можливість виявити взаємодопомогу.

Попередня робота: бесіди з дітьми про дружбу, обговорення проблемних ситуацій, розбіжностей, що виникають між дітьми групи, оформлення вихователем сонечко з променями, читання казок про дружбу.

Хід

I. Вступна частина

Вихователь: Доброго ранку хлопці! Сьогодні до нас прийшли гості. Привітаємось з ними, здравствуйте! А тепер привітаємось один з одним.

Привіт сонце золоте,

Привіт небо блакитне,

Привіт вільний вітерець,

Привіт маленький дубок,

Ми живемо одному краю,

Я вас вітаю.

ІІ. Основна частина

Вихователь: Хлопці, гляньте, у нас у групі з'явилося сонечко. Але, чомусь вона сумна, і мені здається їй щось не вистачає. Подивіться уважно, що їй не вистачає? (Промінчики). Значить, їй сумно, їй самотньо. Як ви думаєте добре чи погано жити одному, без друзів? Хлопці, допоможемо сонечку? А ви хочете, щоби сонце світило? Тоді сьогодні ви станете друзями на сонце, а для цього нам з вами потрібно буде виконати різні завдання!

І кожне виконане завдання, подарує сонечку промінчики.

Чи готові? Тоді давайте спочатку ми з вами повчимося діяти разом, спільно, тому що якщо ми разом, нам під силу подолати будь-які перешкоди.

Вправа "Гора дружби"

Вихователь: Я пропоную вам збудувати «Гору Дружби». Давайте станемо в коло (діти підходять).

Я витягую перед собою руку, а ви зверху кладете свої долоні по черзі. (Діти виконують).

Подивіться, яка висока гора вийшла, яка міцна у нас дружба. З такими друзями будь-яка робота під силу. За діло!

Проходьте на стільчики (діти сідають).

Вихователь:

Діти, а що таке дружба? (Дружба – коли грають разом, допомагають один одному в чомусь – діляться своїми секретами).

З якою людиною ви хотіли б дружити?(добрим, добрим, вихованим, ввічливим, чесним, сміливим, надійним) .

Чи може бути другом мама, тато, бабуся, дідусь?(Так)

Як ви вважаєте, чи можна прожити без друзів?(Ні, без друзів нудно, не цікаво. Нема з ким поговорити.)

Що друзі можуть робити разом? (грати, працювати, відпочивати, жартувати, розмовляти, помовчати, сходити в кіно, подивитися мультики та поїсти морозиво та ін.)

Молодці, хлопці, знаєте, що таке дружба.

1 завдання:

Вихователь:

Правильно. Ми постараємося стати друзями на сонце, але для цього ми маємо виконувати завдання, і з кожним виконаним завданням ми подаруємо сонечку промені.

Чи готові? Давайте почнемо виконувати завдання.

Тоді слухайте 1 завдання.

1. Завдання. (Слайд)

(Звучить пісня «Від посмішки»)

Скажіть мені, будь ласка, то з чого починається дружба? Правильно, з посмішкою. Подивіться, як швидко, легко і просто ви розгадали перший секрет.

Скажіть, а з якою людиною приємніше спілкуватися: з тим, який похмурий, злий чи з тим, що усміхається? Правильно. Тому давайте посміхнемося один одному і посміхнемося до нашого дерева. Ми ж хочемо бути друзями! У вас такі чудові, сонячні посмішки, що, дивлячись на них, яскравішим стає день і на душі теплішає. Доповніть рядок: «З блакитного струмка починається річка, ну, а дружба…» (доповнюють)

Правильно. А ось і перший промінчик, подивіться, який він гарний. Давайте подаруємо його нашому сонечку.

2 завдання:

Вихователь: Дружити - це чудово! А у вас, хлопці, є справжні друзі? (висловлювання дітей за бажанням).

У когось багато друзів, а у когось лише один, але найвірніший!

Про друзів пишуть казки та оповідання, вигадують прислів'я. А ви знаєте прислів'я про друзів, дружбу?

А ось і друге завдання: Потрібно назвати прислів'я про дружбу.

Міцну дружбу і сокирою не розрубаєш.

Людина без друзів, що дерево без коріння.

Немає друга – шукай, а знайшов – береги.

Один за всіх і всі за одного

Один за одного триматися – нічого не боятися.

Дружно за мир стояти – війні не бувати.

Не май сто карбованців, а май сто друзів.

Нових друзів наживаю, а старих не забуваю.

Старий другкраще нових двох.

Так про що ж йшлося у цих прислів'ях? (Відповіді дітей)

Вихователь: Молодці!

І з цим завданням упоралися. І на нашому сонечку з'явився ще один промінчик.

3 завдання:

Наступне завдання називається"Друг до дружки".

Вихователь: У цій грі потрібно робити все дуже швидко, слухати завдання.

Під музику, ви танцюєте, виконуєте різні рухи. Як тільки я скажу фразу "друг до дружки", ви повинні знайти собі партнера і потиснути йому руку, а далі вітатись тими частинами тіла, які я називатиму. Щоразу, як тільки я говоритиму "друг до друга", ви повинні будете знайти собі нового партнера. Вухо до вуха; ніс до носа; лоб до лоба; коліно до коліна; лікоть до ліктя; п'ята до п'яти; права рука до правої руки; спина до спини; пліч-о-пліч (програти 3-4 рази, сісти на стільці).

Вихователь: Молодці, хлопці! Сподобалось? Чи було легко? Чому?

І з цим завданням ви впоралися.

Значить, на нашому сонечку з'являється ще один промінець.

4 завдання:

Вихователь: Наступне завдання називається"Ліхтарик дружби". (Звучить пісня з мультфільму “Крихітка Єнот”)

У мене є такий чарівний ліхтарик (показує). Він світить лише тоді, коли ми говоримо ласкаві словаодин одному.

Вихователь: Добрим ліхтариком свічку, ласкаві слова шукаю. (Діти світять один на одного ліхтариком і кажуть ласкаві слова.)

У відповідь діти можуть сказати: "Дякую, мені дуже приємно!"

І ще черговий промінець з'явилося на нашому сонечку.

5 завдання:

Вихователь:

А тепер хочу дізнатися,

Як ви можете працювати.

На команди вас я поділю,

І пазли вам запропоную!

Подивіться, маю дві розрізні картинки. Зараз я поділю вас на команди і подивимося, як ви зможете зібрати кожна команда свою картинку.

Зображення «Кішка» та «Собака».

Вихователь: Молодці. Ви дружно попрацювали. Хто зображений на картинках?

Хлопці, а ви чули вираз: «Живуть як кішка із собакою»?

Як ви знаєте ці слова? Значить, постійно сваряться, лаються.

Скажіть, а сварки, постійні образи, лайка – ці слова, ці дії підходять до слова – дружба?

А як на вашу думку повинні жити друзі?

Справді, друзі мають жити дружно, а інакше можна сказати мирно!

І ще один промінчик з'явиться на нашому сонечку.

6 завдання: - А тепер сідайте на стільчики. Вам хлопці розіграють маленьку сценку.

(На стільчику сидить Тимур. Сумує, підперши голову руками. З'являється Анвар.)

Анвар: Вітання! Як у тебе справи?

Тимур: Відчепись! Не чіпай! Йди своєю дорогою!

Хотів Анвар піти, образитись і відійти, але глянув на Тимура, подумав і знову повернувся. І раптом пожалів його і мовчки простяг йому руку.

Тимур : Вибач, Анваре, мене за грубість!

Анвар: Я не серджуся на тебе!

- Хлопці, чи можна цих хлопчиків назвати справжніми друзями? Чому?

Вихователь : Запам'ятайте, діти, якщо в друга біда, зі смутком і злістю допоможе вам впоратися тільки одна … (доброта)

Молодці. Тож яким треба бути по відношенню до друга? – Добрим.. Недарма прислів'я каже: « Добре словолікує, а зле вбиває». У сонечка з'явився наступний промінець.

8 завдання:

Присядьте тихенько на ваші стільці

І приготуйтеся знову міркувати!

В одному дитячому садку товаришували дві дівчинки Катя та Маша. Дуже товаришували і завжди говорили один одному лише правду. Але одного разу, Маша ненароком зламала Катину ляльку.

Хто зламав мою ляльку? - Розплакалася Катя.

- Не знаю, - сказала Маша. - Мабуть, це Максим.

А слід сказати, що хлопчик на ім'я Максим часто ламав іграшки інших дітей.

Навіщо ти зламав мою ляльку? - Запитала Катя у Максима.

Я не ламав. Це зробила Маша, я бачив.

Не може бути! - Вигукнула Катя. - Маша - моя найкраща подруга, А друзі ніколи не обманюють один одного.

Підійшла Катя до Маші і запитала ... (Як ви думаєте, про що запитала Катя свою подругу?).

Навіщо ти обдурила мене Маша?

Я злякалася, що ти перестанеш зі мною дружити, якщо дізнаєшся, що я зламала твою ляльку.

Чи не роби так більше Маша! – сказала Катя. – Друзі мають бути чесними один з одним!

Ось така історія. Скажіть мені, будь ласка, про яке важливому секретідружби ви дізналися з цієї історії? Як ви думаєте, Катя та Маша залишаться друзями? Звісно, ​​Катя вибачить Машу. Але знаєте хлопці, за одним обманом, може бути інший, третій ... А ви захотіли б дружити з людиною, який постійно вас обманює? Звісно, ​​обман може зруйнувати дружбу. Тому, якими мають бути друзі стосовно один одного. Чесними.

Молодці! Ви зробили і це завдання.. А ось і ще один промінь.

Вихователь: А зараз я пропоную вам пограти у гру"Добре погано".

Я ставитиму питання, а ви відповідайте «так» чи «ні».

Будемо міцно ми дружити, нашою дружбою дорожити?(так)

Другу допомагатимемо?(так)

Друга ображатимемо?(ні)

Будемо разом ми грати?(так)

Гучно будемо ми кричати?(ні)

Друга треба роздратувати?(ні)

А усмішку подарувати?(так)

Чай із друзями питимемо?(так)

Будемо міцно ми дружити?(так)

Вихователь: Молодці! Впоралися із завданням. І ще один промінчик з'явився на нашому сонечку.

Вихователь: Молодці хлопці! Ось і добігає кінця наша зустріч.

Але мені хочеться з вами пограти в нашу улюблену гру «Дружні хлопці».

Гра «Дружні хлопці»

Раз два три чотири п'ять

Починаємо ми грати

Тому, хто праворуч, усміхнись,

Тому, хто ліворуч, усміхнися.

Тому, хто праворуч, руку дай,

Тому, хто ліворуч, руку дай,

Того, хто праворуч, обійми,

Того, кого ліворуч, обійми.

Ось і закінчилася гра.

Ми у групі дружимо усі.Ура!

Вихователь: Здорово ми з вами пограли.

ІІІ. Заключна частина

Вихователь: (Діти підійшли до сонечка)

Подивіться, діти, на наше сонце. Дивіться, як яскраво світить воно. Ми справилися з усіма завданнями. Ви багато знаєте про дружбу, і впевнена, чи готові дружити один з одним, і з сонцем. Це сонечко завжди буде нас гріти, світить.

Ви показали, що вмієте товаришувати. І я сподіваюся, що такими добрими, дружними ви залишитеся на все життя.

Разом читають вірш про дружбу

ПРО ДРУЖБУ

Юрій Ентін

Дружить із сонцем вітерець,

А роса – із травою.

Дружить з метеликом квітка,

Дружимо ми з тобою.

Все з друзями навпіл

Поділити ми раді!

Тільки сваритися друзям

Ніколи не треба!

А тепер я покажу вам мультфільм про дружбу.

Конспект безпосередньої освітньої діяльностів старшій групі"Розповім я вам, друзі, як живе моя сім'я"

Область – соціально – комунікативний розвиток.

Опис матеріалу:цей матеріал буде цікавий не лише вихователям старшої групи; вихователі інших вікових груптакож можуть використовувати у своїй роботі пропоновану форму рефлексії, паперовий конструктор "Сім'я".

Ціль:Формування у дітей інтересу до своєї сім'ї, шанобливого відношеннята почуття приналежності до неї, виховання уважного ставлення та любові до батьків та близьких людей.

Обладнання та матеріали:
- Комп'ютер, проектор, екран;
- мультимедійна презентація;
- Відеоролик "Що таке сім'я" (1,5 хв). Цей відеоролик створюється заздалегідь за допомогою дітей із підготовчої групи. Дорослий просить дітей розповісти, що таке сім'я. Але при поясненні слово «родина» не можна вимовляти (як завдання з гри «Устами немовляти»)
- фотогазета "Мила мама" з портретами мам дітей групи.
- конструктор «Сім'я»: паперові ляльки на магнітній стрічці, що зображають членів сім'ї (тато, мама, діти – хлопчики та дівчатка різного віку)
- Панно – рефлексія. Бажано на шпалерах (приблизно 2 м) намальовані різні сім'ї, де кожен член сім'ї не намальовані губи.


- фломастери червоного та чорного кольорів за кількістю дітей, магнітна дошка.

Попередня робота:
- створення разом із дітьми фотогазети «Мила мама»;
- спільний міні – проект одного з дітей групи зі своїми батьками на тему «Я граю з татом» (розповідь, що супроводжується мультимедійною презентацією);
- спільний міні – проект одного з дітей гурту зі своїми батьками на тему «Моя велика родина»(оповідання, що супроводжується мультимедійною презентацією);
- Розмова про сім'ю; про маму, про ігри з татом;
- Складання розповідей про маму з опорою на мнемотаблицю;
- малювання на тему "Моя мама", "Мій тато", "Моя сім'я". Вихователь: Хлопці, перед початком нашої бесіди, я хочу вас познайомити з доброю твариною. Бажаєте почути, як б'ється його серце? Тоді встаньте, будь ласка, у коло та візьміться за руки.
Ми з вами – одна велика, добра тварина. Послухаймо, як воно дихає! А тепер подихаємо разом! На вдих – робимо крок уперед, на видих – крок назад. А тепер на вдих робимо 2 кроки вперед, на видих – 2 кроки тому. Вдих – 2 кроки вперед. Видих - 2 кроки тому. Так не тільки дихає тварина, так само чітко і рівно б'ється його велике добре серце. Стук - крок уперед, стукіт - крок назад і т.д. Ми всі беремо подих і стукіт серця цієї тварини собі, а її доброта нехай залишиться з нами до кінця сьогоднішнього дня.

Вихователь: Хлопці, сьогодні гурт «Сонечко» приготував для вас сюрприз Вони вирішили розповісти вам про те, що таке… А ось про що вони вирішили розповісти вам, ви повинні здогадатися самі. Але не забувайте, що ми повинні дослухати розповідь до кінця, навіть якщо хтось раптом зрозуміє, про що йдеться. Увага на екрані.

ВІДЕО «СІМ'Я – ЦЕ…» (1,5 хв)

Вихователь: Отже, про що ж розповідали хлопці гурту «Сонечко»? ( про сім'ю).
Дійсно, сьогодні ми поговоримо про сім'ю. (1 слайд). А як ви вважаєте, що таке «родина»?

індивідуальні відповіді дітей.

Вихователь: Сім'я – це найдорожче, що є у людини Сім'я має кожну людину. Це найближчі та рідні люди. (2 слайд)Всі члени сім'ї люблять один одного, дбають один про одного, намагаються зробити все, щоб не засмучувати один одного.
Головне, щоб у сім'ї завжди були мир, дружба, повага, кохання. (3 слайд)У сім'ї можуть жити люди різного віку- І маленькі, і літні.
(4 слайд)Бувають сім'ї великі, а може бути і маленькою – наприклад, мама та дитина, але якщо вони люблять одне одного – це справжня сім'я. Головне – не кількість членів сім'ї, бо, як вони ставляться друг до друга.
А хто живе у ваших сім'ях? А ми дізнаємося про це, розгадавши загадки. (5 слайд)

Хто стирає, варить, шиє,
На роботі втомлюється,
Прокидається так рано? -
Лише дбайлива… (мати)

Вихователь: Будь-яка мама любить свою дитину і піклуватися про неї Слідкує за тим, щоб він не захворів, вчасно поїв, укладає спати, читає казки. У кожного з вас теж є мати, яка вас дуже любить. А ви любите свою маму?
Подивіться, цю фотогазету ми зробили з вами. Це портрети ваших матусь. Ось вони які у нас гарні, молоді, радісні. А хто хоче розповісти про свою маму?

Оповідання дітей про маму, чий портрет є на фотогазеті за бажанням.

Які цікаві вийшли розповіді про мам. Але давайте продовжимо розгадувати мої загадки про членів сім'ї. (6 слайд)
Хто навчить цвях забити,
Дасть машину покерувати
І підкаже, як бути сміливим,
Сильним, спритним та вмілим?
Усі ви знаєте, хлопці, -
Це наш коханий... (батько)

І справді, з татом завжди цікаво. Недаремно розмовляють з мамою добре, а з татом весело! А у що ви любите грати з татом?

індивідуальні відповіді дітей.

А ось Матвій С. не лише розповість, а й покаже, у що він любить
грати з татом.

Презентація міні-проекту «Я граю з татом» (розповідь дитини з фотослайдів)

Спасибі, Матвію. Нам було дуже цікаво. Ви з татом справжні друзі!
А зараз і ми трошки пограємось і зробимо сімейну зарядку. Встаємо на ніжки біля стільчиків.

Фізмінутка(7 слайд)
Восени, навесні, влітку та взимку
Ми у двір виходимо дружною сім'єю (Крокуємо на місці)
Встанемо поруч по порядку,
Кожен робить зарядку: (імітуємо рух: «Рівняйся! Смирно!)
Мама руки піднімає, (Далі рухи по тексту)
Батько бадьоро присідає,
Повороти вправо – вліво
Робить мій братик Сева
А я сам біжу підтюпцем і хитаю головою
Молодці, сідайте.

А зараз слухайте наступну загадку: (8 слайд)
Бувають слухняними,
Бувають не дуже,
Але кожен з батьків,
Любить їх точно! (Діти)

Вихователь: Сім'я немислима без дітей Коли народжується дитина, то ним піклуються тато і мама і вся сім'я допомагає їм у цьому. Батьки виховують своїх дітей, навчають їх бути добрими, розумними, чесними, сміливими. Хлопці, а скільки дітей може бути у сім'ї?

індивідуальні відповіді дітей.

Вихователь: Ви правильно все сказали Дітей може бути один чи два. А якщо в сім'ї дітей багато, то така сім'я називається багатодітною. (9слайд)

А зараз, хлопці, подивіться на цю дошку. (Звертає увагу дітей на магнітну дошку із конструктором «Сім'я»)Що це за малюнки? Це мама, тато та їхні діти різного віку. З цих картинок кожен із вас зможе скласти свою сім'ю. Ось подивіться, я хочу розповісти вам про свою сім'ю.

Розповідь вихователя з конструктора «Сім'я». Вихователь складає свою сім'ю – тато, мама, старший син, молодший син. Потім розповідає про кожного члена сім'ї – як звуть, де працює, навчається, що робить удома.

А хто хоче за допомогою цих картинок уявити нам свою сім'ю, розповісти хтось старший, хто молодший, скільки дітей у сім'ї і як ви один одному допомагаєте.

Розповіді дітей про сім'ю з використанням конструктора «Сім'я»

Вихователь: Хлопці, а хто запам'ятав, скільки дітей у моїй родині? У Ані? У Кирила? А як ви вважаєте, для сім'ї краще, коли дітей багато чи мало? Чому?

індивідуальні відповіді дітей.

Вихователь: Звичайно, хлопці, коли дітей у сім'ї багато, у мами та тата завжди є помічники, і дітям завжди є з ким пограти
А ми продовжуємо розмову про сім'ю. Ми з вами вже згадали, що у сім'ї є мама, тато, діти. А ось хто ще, ви дізнаєтесь, розгадавши одразу дві загадки. (10 слайд)

Почастує завжди варенням,
Стіл накриє з частуванням,
Лада наша долонька,
Хто? - Рідна... ( бабуся)

Він працював не від нудьги,
У нього в мозолях руки
А тепер він старий і сивий
Мій рідний, коханий... (дід)

Вихователь: Найшановніші люди в сім'ї - бабусі та дідусі Вони виростили своїх дітей, тепер допомагають виховувати онуків. Про них у сім'ї дбають, намагаються їх не засмучувати, оберігають від переживань. Хлопці, у всіх нас є маленька сім'я і велика. Маленька сім'я – це мама, тато та ви- діти. А велика сім'я – це не лише мама, тато та їхні діти, а й бабусі, і дідусі. Вони можуть жити в інших будинках, інших містах і навіть країнах, але вони ваші рідні – ваша велика родина. А чи є серед вас хлопці, хто живе з бабусею та дідусем в одному будинку?
індивідуальні відповіді дітей.

А Віолетта Ш. приготувала для нас розповідь, як вони живуть великий і дружною сім'єюз бабусею та дідусем.

Презентація міні-проекту «Моя велика сім'я» (розповідь дитини з фотослайдів)

Вихователь: Спасибі, Віолетто А скажи нам по секрету, чи у вашій родині бувають сварки? А як ти вважаєш, що треба робити, щоб їх не було?

Відповідь дитини.

Вихователь: Щоб у сім'ї не було сварок, потрібно поважати інтереси кожного, не брати чужі речами без дозволу, разом виконувати домашню роботу, допомагати, поступатися, не заважати один одному займатися своїми справами чи відпочивати. Щоб не засмучувати дорослих треба прислухатися до їхніх порад, не вередувати, вміти стримувати поганий настрійі завжди бути ввічливим. А ви знаєте такі чарівні слова? А це ми зараз і перевіримо.

Гра «Загадки у віршах: чарівні слова» (11 слайд) Вихователь читає початок, а діти хором називають ввічливі слова у риму.

Говорити друзям не ліньки, посміхаючись… (Доброго дня)
Один одному на прощання ми скажемо. (до побачення)
Коли нас сварять за витівки, говоримо… (Вибачте будь ласка)
До чого воно гарне слово добре ... ( спасибі).

Вихователь: Молодці! А я хочу сказати «дякую» всім хлопцям за такі цікаві розповіді про ваші сім'ї. Я дізналася багато цікавого про те, як ви живете. А що сьогодні вам сподобалося найбільше? (12 слайд)

індивідуальні відповіді дітей.

Вихователь: Хлопці, мені сьогодні дуже сподобалася наша бесіда з вами А тепер я хочу дізнатися, чи вам сподобалося. Подивіться, маю малюнок, де намальовані різні сім'ї: мами, тата, дітки. Але їхні особи нічого не висловлюють. Так ось, якщо вам сподобалася наша розмова про сім'ю, то візьміть червоний фломастер і намалюйте одному з чоловічків усмішку. Ну а якщо вам було нудно, нецікаво або ви чогось не зрозуміли, то візьміть чорний фломастер і намалюйте сумний ротик.

Проводиться рефлексія. Слід звернути увагу, якщо якась дитина вибирає чорний фломастер. Попросити його пояснити цей вибір.

Вихователь: Подивіться, які радісні, веселі сім'ї з'явилися у нас на картині з вашою допомогою Я дуже рада, що в нас немає жодного сумного чоловічка. (А, якщо такий чоловічок раптом є, то пояснити дітям, що у всіх людей і дітей буває різний настрій, і, можливо, наступного разу він обов'язково посміхнеться.)
І я дуже хочу, щоб і у ваших сім'ях були теплі дружні відносини. А наша розмова, на жаль, добігла кінця, всім дякую. (13 слайд)

Шановні колеги! Пропоную вашій увазі заняття з у підготовчій групі «Квітка-семиквітка», яку я представляла на конкурс «Вихованець року на СК ЖД».

Заняття із соціально-комунікативного розвитку у підготовчій групі

Інтеграція областей:соціально-комунікативний розвиток, пізнавальний розвиток, фізичний розвиток, художньо-естетичний розвиток

Види діяльності:комунікативна, продуктивна, пізнавальна.

Цілі:розвиток соціального інтелекту та емоційної чуйності, формування основ безпечної поведінки та вміння співпереживати іншим.

Заплановані результати:дитина має активної промовою, має установкою позитивного ставлення до світу, здатний слідувати соціальним нормам поведінки, вміє співпереживати іншим, бере активну участь в експериментальній діяльності.

Попередня робота:читання казки «Квітка-семиквітка», перегляд репортажів з паралімпіади.

Матеріал:відео з мультфільму «Квітка-семиквітка», ролик про призери паралімпійських ігор, матеріал для виготовлення квітів, кошик або ваза для квітів, презентація.

Хід освітньої діяльності

Діти грають на килимі, в групу вбігає вихователь з великою валізою (або сумкою, візком)
- Ой, хлопці! Як чудово, що я вас зустріла! Я — казкарка, і в мене так багато казкових речей, що сама вже заплуталася, що з якоїсь казки. Чи допоможете мені розібратися?
Вихователь і діти на килимі розбирають сумку (колобок, червона шапочка) останнім дістає квітка-семиквітка.
— А це що за квіточка? З якої казки? (розмова за казкою)

Уривок з мультика з чарівними словами.
Женя побажала, щоб хлопчик Вітя одужав. А як він почував себе? (Йому було боляче, сумно, що не міг бігати, самотньо)

Справді, так сумно. Таких людей і дітей називають люди з обмеженими можливостями здоров'я. Через хворобу ніг він обмежений у бігу, стрибках. Йому важко грати з дітьми. Але добра Женя допомогла Віті і тепер вони разом грають. Яка у Віті улюблена гра? (Салки). Дуже добре, що він погладшав, тепер він грає і щодня робить зарядку.

Фізмінутка

Давайте, і ми станемо в коло і зробимо казкову зарядку.
Казка дасть нам відпочити
Відпочинемо і знову в дорогу.
Нам радить Мальвіна:
Стане талія осиною,
Якщо нахилятимешся
Ліворуч, праворуч 10 разів.
Ось Дюймовочки слова:
— Щоб була спина пряма
Піднімайтеся на шкарпетки,
Немов тягнемося до квіточок.
1,2,3,4,5
Повторюйте знову.
Червоної шапочки порада:
— Якщо бігатимеш, стрибатимеш
Проживеш багато років.
Немов тягнемося до квіточок.
1,2,3,4,5
Дала нам казка відпочити,
Відпочили, знову в дорогу.

Хлопці, дуже добре, що Вітя одужав, Я за нього така рада, а ви?
Але на жаль бувають інші обмеження по здоров'ю. Люди, наприклад, погано чують. Аня, підійди до мене. (Дитині надягають навушники, а інші пропонують підійти ззаду і сказати будь-яке слово). Чого ти чула, чому? як ти почувалася? А тепер розбійтеся по парах і проробіть такий самий експеримент.


Яка небезпека виникає, якщо людина погано чує? (Може не почути сигнал машини, якщо його хтось кличе, не слухає новини та фільми) А як гра допомагає розвивати слух? (Зіпсований телефон) Як здорово, що ми один одного чуємо, адже слух – це наш великий помічник.

А я ще знаю таких людей, які станом здоров'я не можуть говорити. А як повідомити людей щось, якщо не можеш сказати? (Намалювати, написати, показати жестами) А пам'ятайте, ми грали в гру «Зіпсований телевізор» Давайте пограємось. Як Мишко почував себе, коли намагався всім пояснити без слів.

Нелегко передати свої думки та бажання жестами, набагато легше описати свій стан, настрій чи ставлення одне до одного словами. Давайте візьмемося за руки і говоритимемо один одному компліменти. (Гра «Компліменти»)

Я вчора на вулиці бачила дідуся у темних окулярах та з паличкою. Він йшов і стукав паличкою по тротуару, по бордюрах і я ніяк не зрозумію, паличка йому навіщо? (Він нічого не бачить). Так, є люди з обмеженими можливостями здоров'я, які нічого не бачать. Їм допомагає слух, нюх та руки. Вони навіть можуть читати руками. Є такі спеціальні книги, на яких об'ємні літери та малюнки. (Робота з книгою для сліпих)

Робота з інтерактивною дошкою

Хлопці, а як ви вважаєте, чим можна допомогти таким людям, хто їм може допомогти.
Лікарі (слайд 1). Звичайно, лікарі можуть лікувати таких людей. Вже є окуляри, слухові апарати, лікарі проводять різні операції, щоби вилікувати таких людей.
Будівельники (слайд 2) будують будинки, в яких людям на візках легко пересуватися, дзвінки у двері внизу.
Люди конструюють спеціальні світлофори, що говорять. (Слайд 3)
Програмісти розробляють спеціальні аудіокниги, які можна слухати сліпим людям. (слайд 4)
Навіть тварини допомагають людям з обмеженими можливостями здоров'я (собака-поводир, кінь-поводир). (слайд 5)
Спортсмени тренують таких людей. (слайд 6)

Небайдужі люди допомагають переходити через дорогу, поступаються місцем у трамваї, купувати і приносити продукти, допомогти забратися в кімнаті.
Хлопці, хоч у цих людей обмежені можливості здоров'я, вони дуже сильні, цілеспрямовані, вольові люди. Свої вміння вони вказують на паралімпійських іграх. (слайд 7)

Я ж згадала, моя квіточка-семиквіточка. Він виконує бажання. Що ми можемо побажати таким людям? (відривають по пелюстці та загадують бажання) На сьомому пелюсті дитина пропонує зробити у подарунок чарівні квіти.

Робота з виготовлення квітів

Який чудовий букет у нас вийшов. Адже ви робили подарунок від щирого серця, ви добрі та чуйні діти.
Я віднесу ваш подарунок людям з обмеженими можливостями здоров'я, вони побачать, посміхнутися і станеться справжнє диво.

 
Статті потемі:
Коли іменинник – любитель активних розваг
30 років – серйозний рубіж у житті чоловіка. Це час зміни цінностей, осмислення прожитих років та досягнутих успіхів. Правильно обраний подарунок братові на 30 років стане жестом уваги та турботи. Він допоможе розпочати новий період у його житті з яскравих позитивних
Що можна подарувати сестрі на День народження: список цікавих ідей, поради, як правильно вибрати подарунок Подарунок сестрі на 30 річчя своїми руками
Для багатьох із нас сестра – найближча людина. Тому її хочеться радувати лише найкращими подарунками. З віком інтереси та уподобання людей змінюються, тому вирішити, що подарувати сестрі на 30 років непросто, навіть якщо зовсім недавно ви знали про неї все
Що подарувати мамі на день народження 65
Шляхом нехитрих математичних дій виходить, що рік народження ювіляра 1950-1951. Це роки відновлення після війни, коли життя вирувало, люди були натхненні Перемогою та бажанням жити! А роки дитинства та юності припали на перші космічні польоти.
Як вибрати найкраще побажання для чоловіка на ювілей?
Свято – це дуже радісна подія у житті кожної людини. Проте не кожна людина знає, що у такі моменти дарувати. Іноді це може зіпсувати всю картину гарного вечора. Тому кожна жінка має знати, що подарувати чоловікові на 35 років. Тоді він